top banner desktop 2
top banner mobile 2
  1. You are here:
  2. בסט קליניקס
  3. »השתלות שיניים

השתלות שיניים

סדרת סרטונים והדרכות לטיפולי השתלות שיניים

האם אתה סובל מחוסר שיניים או מתותבות מציקות? אם כבר הצצת באתרים ואולי גם ראית סרטונים על השתלות שיניים, כאן ננסה לעשות לך סדר באפשרויות השונות העומדות בפניך. תוכל לצפות בסדרה של סרטוני הדרכה בעברית, באמצעותם תבין ללא צורך בקריאה ממושכת מה כדאי לך לעשות.אם אתה מחפש פתרון שאיננו כולל השתלות שיניים, אנא לחץ כאן.

לדוגמא: אם יש לך חוסר של שן אחת או של כמה שיניים בלסת, אבל עוד נותרו לך מספר שיניים יציבות בלסת, כדאי ללחוץ על כפתור: איך מתקנים חוסר של שן אחת או כמה שיניים בלסת.

אם חסרות לך כל השיניים בלסת, או שנותרו רק כמה שיניים ניידות שסביר שיהיה צורך להיפרד גם מהן, כדאי ללחוץ על הסרטונים באזור: ' איך מתקנים חוסר שיניים מלא בלסת'. 

לחיצה על הכפתורים השונים תפתח לכם שער לסדרת סרטונים בנושא  הרלבנטי.

קיימות שיטות רבות לעזור לך. אנו מאמינים כי את ההחלטה על השימוש בשיטה הטובה ביותר לטיפול בך יש לקבל יחד איתך. אחרי שתקרא את הכתבות ותראה את הסרטונים - יהיו לך יותר כלים להשתתף בדיון ולהיות שותף פעיל בקבלת ההחלטות הנוגעות לבריאותך. צפייה נעימה וטיפול קל.

עריכת החלק על השתלות שיניים בוצעה על ידי דר' מאיר אבירם, רופא שיניים בעל ניסיון רב בתחום של השתלות שיניים ובניות עצם מורכבות. דר' מאיר אבירם הוא בוגר 'הדסה' ירושלים מאז שנת 1991, ויש לו גם אישור מיוחד ממשרד הבריאות לבצע השתלות שיניים תחת טשטוש והרדמה מלאה.

check-markשיטות להשתלות שיניים    check-markשלבים לתהליך השתלות השיניים    check-markסוגי שתלים  

check-markמחירי שתלים בישראל    check-markיתרונות של השתלות שיניים   check-markסיכונים וסיבוכים אפשריים  

check-markהשתלות שיניים קדמיות    check-markהשתלות שיניים טוחנות    check-markשאלות נפוצות וחשובות

שיטות לביצוע השתלות שיניים

שיטות נפוצות לביצוע השתלות שיניים מצוינות באתר, החל מביצוע השתלת שיניים: בשיטות הקלאסיות, שיטות חדישות יותר כמו השתלת שיניים עם העמסה מיידית, בינן שיטות  חדשניות כמו אול און פור, שתלים בהטיה או שתלי דיסק. תוכלו למצוא באתר השתלות שיניים עם שתלים חובקים שהיו מקובלים בשנות ה-60 ועושים חזרה ובגדול, ושיטות אחרות כמו שתלים זיגומטיים.

שלבים לתהליך השתלות שיניים

על מנת לבצע השתלות שיניים יש לעבור מספר שלבים:

  • בראש ובראשונה, חובה להגיע קודם כל אל רופא שיניים מיומן בתחום, שיבצע אבחון מסודר של המצב בפיך ובהתאם לצרכים שלך, למה שהפה שלך מאפשר וליכולתך הכלכלית לעמוד בתכנית הטיפול יבנה לך תכנית טיפול מסודרת.
    כלי חשוב מאד בביצוע האבחון הנ"ל הוא צילום סיטי, שמאפשר לרופא שיניים לראות בצורה תלת ממדית את מבנה עצם הלסת שלך, ומאפשר לו להימנע מפגיעה בכל מיני מבנים אחרים בלסת כמו תעלת העצב בלסת התחתונה או חלל האוויר של הסינוס בלסת העליונה. לעיתים יראה הצילום כי אין מספיק נפח עצם על מנת לבצע השתלות שיניים באזור מסוים, ואז יהיה צורך לבנות עצם נוספת. דוגמאות לשיטות ידועות המאפשרות בניית עצם הן הרמת סינוס, פיצול רכס ובניית עצם עם בלוקים. על כולם ניתן לקרוא מאמרים בחלק של השתלות שיניים באתר. משמאל תוכלו ללחוץ על הכפתורים ולראות גם סרטונים המסבירים במפורט על כל שיטה בצורה קלה.

השתלות שיניים כיום הן בדרך כלל תהליך קל ופשוט, שניתן לביצוע ביד מיומנת ללא כאב משמעותי או נפיחות.

  • בחלק מהמקרים יש לחכות מספר חודשים עד לקליטת השתלים לפני שבונים עליהם כתרים או תותבות נשלפות, אבל יותר ויותר אנשים מקבלים היום השתלות שיניים ביום אחד, עם כתרים קבועים בפה כבר ביום הראשון, בתהליך האורך לא יותר משלוש שעות...

סוגי שתלים

שתל-בורג-עם-הברגה

קיימים לא מעט סוגי שתלים, כאשר המילה סוגים מתייחסת בעיקר לחברה המייצרת את השתלים, ולא להבדל מהותי בינם. כל השתלים בעולם עשויים מאותו חומר: טיטניום, ורובם המכריע נראה כמו דיבל שיש לו הברגה חיצונית והברגה פנימית. האחידות בצורה בין כל השתלים בעולם מאפשרת במרבית המקרים להשתמש בחלקים תואמים בין חברות שונות.


שתל-דיסקקיימים בעולם גם שתלים שאינם בצורת דיבל, לדוגמא:שתלי דיסק,שתלי טריגון ואחרים, אולם הם נדירים בשימוש שכן התקנתם מורכבת יותר, והיכולת שלהם להחזיק לטווח הארוך פחותה מזו של שתלים בורגיים.

שתל-חברת-זמירשתל אמריקאי של חברת זימר מאופיין במתכת טרבקולרית שיש בה אווריריות מסוימת, שלדעת החברה תגביר את אחיזת העצם. נכון לשנת 2014, כל הפיתוחים הנ"ל חדשים יחסית, ואין עליהם ניסויים לטווח הארוך, ככך שקשה לדעת אם הטענות של החוקרים נכונות בשלב כתיבת שורות אלה.
 שתלים חדשים נמצאים בפיתוח כל הזמן, וכל חברה מנסה לשפר על הקיים תוך המצאת פטנטים מתקדמים שמטרתם שיפור אחיזת העצם בשתל. רק לשם דוגמא: פיתוח ישראלי יצר שתל שכשהוא מוחדר לעצם הוא נפתח לצדדים, ובכך משפר את העיגון. הוא מכונה: שתל פירמידלי.

כל השתלים נקלטים ב-95% מהמקרים ונדחים ב-5% מהמקרים, ויחזיקו בפה שנים רבות.

יתרונות השתלות שיניים מול גשר

זוג אנשים מבוגרים מחייכים ומאושריםכאשר חסרה שן אחת או שתיים ניתן להשלים א השיניים החסרות על ידי השתלות שיניים או על ידי גשר חרסינה. הבעיה היא שעל מנת לבצע גשר חרסינה חייבים להשחיז את השיניים הסמוכות למרווח – אחת מקדימה ואחת מאחורה כך שיתנו תמיכה לחלק המרכזי שתלוי באוויר. |כאשר מבצעים השתלות שיניים מדובר בתהליך שמרני יותר השומר על השיניים הקיימות. זאת ועוד: עם השנים נפתח מתחת לגשר מרווח, שכן עצם שאין בה שיניים או השתלות שיניים נוטה להיספג, ואז גם גובה החניכיים העוטפים אותה יורד. אם רק מגשרים על המרווח, עם השנים יפתח מתחת לגשר רווח ותהיה כניסה של מזון לשם. ביצוע השתלות שיניים מונע את ספיגת העצם במידה רבה, ואז אין מרווח. השינוי במתאר החניכיים מוביל לכך שגשר יש להחליף בממוצע אחת ל-8 שנים, בעוד ששתלים עשויים להישאר בפה הרבה יותר מכך.

מחיר של שתלים בישראל

הדמיית שן שמחזיקה מטבעההמחיר איננו קשור לעלות השתל עצמו. התמחור לביצוע השתלות שיניים ישתנה בהתאם למספר השתלים בפה, הזמן הדרוש לביצועם, אם צריך לבצע גם עיבויי עצם אם לאו, וכמובן: מומחיותו של הרופא. מומחים יבקשו בדרך כלל יותר כסף מאשר רופאים כלליים. ביצוע השתלות שיניים במרכז הארץ יעלה בדרך כלל יותר מאשר ביצוע של השתלות שיניים בפריפריה. כמו בכל ענף כלכלי אחר: עניין של היצע וביקוש לעומת יכולת האוכלוסייה לשלם בעבור השירות.סיכונים בעת ביצוע השתלות שיניים

ציור של שן מפחדת מטיפול שינייםהסיכונים העיקריים בעת ביצוע השתלות שיניים ברובם. תופעות לוואי כמו כאב ונפיחות ניתנים למניעה על ידי טיפול תרופתי הכולל אנטיביוטיקה וחומרים נוגדי נפיחות. סיכונים משמעותיים יותר הם פגיעה במבנים הקשורים לעצם כמו פגיעה בסינוס בלסת העליונה, ובעצב המאפשר את התחושה בשפה התחתונה בעת ביצוע השתלות שיניים בלסת תחתונה. שני ונים אלו ניתנים למניעה אם עושים שימוש בצילומי סיטי מקדימים, המראים לרופא המבצע היכן להימנע מלשים את השתלים. כמו כן, בחירה ברופא שיניים עם יותר ניסיון תימנע פגיעה כתוצאה מטעות אנוש.השתלות שיניים קדמיות:

הדמיית שתל שן קדמיתהשתלות שיניים באזור הקדמי של הפה מורכבות פחות מאשר ביצוע השתלות שיניים באזור האחורי של הפה מהסיבה הפשוטה שבדרך כלל נפח העצם באזורים הקדמיים טוב יותר מאשר באזורים האחוריים, ואז קל יותר להחדיר את השתלים למקומם. עם זאת, מכיוון שהמתאר של שתל שונה מאד מהמתאר של שן טבעית, עשויה להיווצר בעיה אסתטית משמעותית. באזור האחורי השינוי האסתטי איננו ניכר כלל ועיקר, אולם באזורים קדמיים, כל שינוי קטן נתפס כמפריע למתבונן. בהתאם, עליך לבחור ברופא שיניים טוב היודע להתמודד עם הנשוא האסתטי, ומלווה בטכנאי חרסינה מצוין שיכול למצוא פתרונות ולהוביל את התוצאה לכיוון מצוין.


השתלות שיניים טוחנות

בורג ושתל להשתלת שן טוחנתבעת ביצוע השתלות בשיניים טוחנות אחוריות, יש לקחת בחשבון מספר גורמים. האחד והחשוב בינם, הוא המרחק מהסינוסים או מהעצב, על מנת למנוע פגיעה. גורם שני, הוא העומס היחסי הצפוי על השתלים לאחר שניתן יהיה ללעוס עליהם. העומס באזורים האחוריים של הפה גדול פי 3 מאשר העומס באזורים הקדמיים שלו. גורם שלישי הוא היחס בין מיקום השתל על רכס העצם, באופן יחסי לשיניים הנמצאות בלסת הנגדית. את כל הדברים האלו ומניין לא מבוטל של גורמים אחרים, צריך רופא שיניים לחשב מראש על מנת לודא את הצלחת הטיפול ואת הישרדותו בטווח הארוך. חישוב לא נכון של זויות השתלים והעומס עליהם יוביל במוקדם או במאוחר לכישלון השיקום כולו.


לסיכום

הניסיון המצטבר במרפאות שלנו בנושא של השתלות שיניים מאפשר לנו לתת לך חוויה טיפולית קלה יחסית, מהירה (השתלות שיניים ביום אחד כבר אמרנו?) וכמעט ללא כאבים, חרדה או נפיחות. ניתן גם לפרוס את העלות של ביצוע טיפול שיניים זה עד ל-60 תשלומים...! למי לפנות? הסתכלו באתר למעלה בכפתור מרפאות וערים או היעזרו ב-"איתור מרפאה קרובה" על מנת לאתר מרפאת שיניים קרובה אליכם. לא בכל מרפאה מבצים השתלות שיניים, וגם באלו המבצעות השתלות שיניים לא תמיד ניתן לבצע השתלות שיניים ביום אחד, אול און פור או הרמות סינוס. במקרה ויש לכם צורך בייעוץ נוסף, או שתרצו ליצור איתנו קשר, לשלוח לנו צילומים ועוד, תוכלו להשתמש בפורום שאלות ותשובות שבאתר, או לשלוח לנו מייל דרך 'צור קשר'. הייעוץ שלנו הוא חינם, ובמרפאות 'טיפול בחיוך' של דר' מאיר אבירם הבדיקה ראשונית חינם, וכך גם צילומים פנורמיים ואפילו צילום סיטי הנדרש לפני ביצוע השתלות שיניים. תוכלו להגיע לבדיקה ללא עלות וללא התחייבות, להיבדק על ידי צוות המרפאה ולקבל פתרונות יעילים לחוסר השיניים או לתותבות המציקות לכם.

סימן שאלה לקטגוריית שאלות תשובות שאלות נפוצות והחשובות ביותר בתחום השתלות שיניים

סימן שאלה עד איזה גיל ניתן לעשות השתלות שיניים?

   
סימן תשובה אינפורמטיבי
ביצוע של השתלות שיניים איננו קשור לגיל, אלא לכמות העצם בפה ולמצב הבריאותי של מקבל השתלים. ניתן לבצע השתלות שיניים גם לאנשים בני 90 ומעלה, וכל זאת בתנאי שיש להם מספיק נפח עצם על מנת לקבל את השתלים, ושמצב בריאותם תקין.

סימן שאלה האם כל רופא שיניים יכול לבצע השתלות שיניים?

   
סימן תשובה אינפורמטיבי
על פי החוק במדינת ישראל של שנת 2014 עת כתיבת שורות אלו, כל רופא שיניים שעבר הכשרה בתחום יכול לבצע השתלות שיניים. הקורסים בענף שונים זה מזה בהיקפם ובדגשים שהם נותנים. יש כאלה המסתפקים ב-3 ימים, ויש כאלה הנמשכים שנה ויותר. גם מומחה פה ולסת או מומחה חניכיים יכולים לבצע השתלות שיניים, אך לא רק הם. נשאלת השאלה מה עדיף בעיניך: מומחה שזה עתה סיים את ההתמחות, או רופא שיניים כללי בעל ניסיון רב בביצוע השתלות? לעניות דעתי, רצוי למצוא רופא שיניים או מומחה שיש להם ניסיון רב בתחום, והכי חשוב, שתהיה לך תחושת ביטחון שאתה נמצא בידיים טובות ומטופל על ידי אדם שבמקרה של הסתבכות נדירה ככל שתהיה, ייקח אחריות ויסדר את המצב מידית.


סימן שאלה מתי מומלץ לעשות השתלת שן לאחר עקירת שן?

סימן תשובה אינפורמטיבי
המקרים יעדיפו רופאי שיניים לבצע עקירה, להמתין חודשיים ורק אז לבצע השתלות שיניים. עם זאת, קיימים לא מעט מקרים בהם ניתן לעקור שיניים ובאותו רגע להחדיר לתוך החור שנותר את השתלים. תהליך כזה נקרא השתלה מיידית. יש לבדוק עוד לפני העקירה את כמות העצם שתיוותר, לאמוד את המבנה שלה ואת הדחיסות שלה באמצעות צילום סיטי, ולהימנע במידת הניתן מביצוע השתלות שיניים באזורים מזוהמים בצורה משמעותית, שלא ניתן יהיה לנקות בצורה מספקת טרם ביצוע השתלות שיניים באזור.

סימן שאלה האם יש צורך לתחזק שתלים על בסיס שוטף ?

   
סימן תשובה אינפורמטיבי
כמו כל מכשיר, אביזר או אפילו חלק גוף, כל דבר בעולם זקוק לתחזוקה שוטפת, וכך הוא גם לגבי השתלות שיניים. חשוב מאד להקפיד על 3 דברים: היגיינת פה טובה יומיומית שבה מצחצחים שיניים וגם את השתלים היא קריטית למניעת דלקות חניכיים. דלקות חניכיים גורמות לנסיגה של העצם התומכת בשתלים ועשויה להוביל לכישלונם. מעבר לתחזוקה היומיומית, חשוב להגיע לשיננית לפחות אחת לחצי שנה על מנת להסיר את האבנית המצטברת סביב השתלים. דבר שלישי, שלצערי איננו מיושם במרבית המקרים: חשוב לבצע אחת לשנתיים שלוש איזון סגרי של הכתרים או התותבות הנתמכים על ידי השתלים. חוסר איזון כזה עשוי להוביל לעומס יתר שיגרום לנסיגות עצם ולעיתים אפילו לשברים בשתלים. בהתאם, יש לבצע תחזוקה שוטפת.

סימן שאלה כמה זמן מחזיק שתל?

   
סימן תשובה אינפורמטיבי
שתלים דנטאליים אינם מתכלים שכן הם עשויים מטיטניום. נהוג לאמוד את משך הישארותם הממוצע בפה באחוזי הישרדות. המחקרים מעידים על 95% סיכוי להישרדות השתלים בפיך במשך 5 שנים, 92% בעשור, וגם לאחר 20 שנה מודבר ב-82%. בהתאם, שתלים בורגיים הם תהליך בטוח וצפוי המחזיק מעמד לאורך טווח. על מנת ששתל דנטאלי יחזיק תקופה ארוכה, יש להקפיד על תחזוקה שוטפת, כמו בשאלה הקודמת.

סימן שאלה מה כמות שתלים מינימלית ללסת ללא שיניים?

   
סימן תשובה אינפורמטיבי
התשובה לשאלה זו תלויה בסוג השיקום שאנו רוצים לבצע מעל השתלים, אך גם למבנה הפיזיונומי של המטופל. כך למשל ניתן יהיה להסתפק בשני שתלים בלבד על מנת לתמוך בתותבת עם מצמדים (תיקתקים) אם העצם טובה וניתן לשים בה שתלים ארוכים ורחבים, אך יהיה צורך בלפחות 4 שתלים אם מדובר בעצם המאפשרת לבצע בה השתלת שיניים עם שתלים צרים או קצרים. כמו כן יהיה צורך בתוספת שתלים אם יהיה מדובר באדם שיש לו שרירי לעיסה חזקים לעומת אדם שהעומס של הלעיסה אצלו חלש יותר. הכל ענין של יחס בין העומס הצפוי לכמות התמיכה שהשתלים מספקים.

אם מעוניינים בשיקום של גשר קבוע מעל שתלים, ולא בשיקום נשלף, המינימום הוא 4 שתלים, כמו למשל בשיטת אול און פור. שיטה זו מאפשרת לקבל גשר של עד 12 שיניים הנתמך באמצעות ארבעה שתלים בלבד. עם זאת, תוספת של יותר שתלים תיתן יותר ביטחון בהישרדות השיקום לטווח הארוך. כמו כן, לאדם רגיל יש באופן נורמלי 14 שיניים בלסת ומאחוריהן עוד שתי שיני בינה. את שיני הבינה נהוג לא לשחזר, אבל באופן אידיאלי רצוי לבצע את כל השיניים הטוחנות אם רוצים תפקוד מלא. ההמלצה היא לבצע השתלת שיניים המכילה שמונה שתלים בלסת על מנת לאפשר תמיכה נאותה לגשר של 14 שיניים.

סימן שאלה  עד איזה גיל ניתן לעשות השתלות שיניים?

   
סימן תשובה אינפורמטיבי
ביצוע של השתלות שיניים איננו קשור לגיל, אלא לכמות העצם בפה ולמצב הבריאותי של מקבל השתלים. ניתן לבצע השתלות שיניים גם לאנשים בני 90 ומעלה, וכל זאת בתנאי שיש להם מספיק נפח עצם על מנת לקבל את השתלים, ושמצב בריאותם תקין.

סימן שאלה מה עדיף עקירה של שן בעייתית והשתלת שתל או טיפול שורש וכתר?

   
סימן תשובה אינפורמטיבי
שאלה מצוינת שלא ניתן לתת עליה תשובה ללא בדיקה של המקרה הספציפי. במרפאות שלנו תמיד קודם כל חושבים על טובת המטופל ובוחרים את הטיפול המתאים ביותר. אנו מאמינים כי אם שן ניתנת להצלה, היא מהווה את הפתרון הטוב ביותר. כל שתל שאנו נשים, טוב ככל שיהיה, איננו מבטיח 100% של הצלחה או חוסר מוחלט של בעיות לאורך השנים. גם עם שתלים יש בעיות לעיתים, בדיוק כמו עם שיניים טבעיות. בהתאם, אלא אם הדבר מסכן את השיניים הסמוכות או את שלימות או נראות השיקום הסופי, או מעדיפים לשמור על שיניים טבעיות.

סימן שאלה האם יש העדפה לרופאי שיניים מאזורים מסוימים?

   
סימן תשובה אינפורמטיבי
ניתן למצוא רופאים מומחים בעלי כל הניסיון והידע פחת או יותר בכל האזורים בארץ: בצפון, בדרום ובמרכז. מומלץ לבדוק חוות דעת וביקורות באתרנו לפני כל פניה למרפאה או רופא מסוים, וגם אן מישהו איננו מופיע, קרוב לוודאי ששמענו עליו ונוכל לייעץ. כאשר מדובר בהשתלות שיניים נרחבות, המצריכות בניות עצם מורכבות, ראינו הרבה פעמים אנשים הנוסעים מקצה אחד של הארץ לקצה השני על מנת לעבור את הטיפול אצל רופא שיניים שהם סומכים עליו. חשוב לקחת בחשבון שכל טיפול, בין אם מדובר בתותבות על תיקתקים או בגשרים קבועים על שתלים, אורך בין 4-8 תורים לפחות, והנסיעות בהתאם.

סימן שאלה איך לטפל ולשמור על שתלים דנטליים?

   
סימן תשובה אינפורמטיבי
עיין בשאלה: איך לתחזק שתלים על בסיס שוטף.


סימן שאלה מה עושים במקרה של שתל נכשל?

סימן תשובה אינפורמטיבי
לשאלה זו צריכה להיות שאלה מקדימה: איך מגדירים ששתל נכשל? אז קודם כל, כישלון של שתל יכול להיות שבר מכאני שלו. זה נדיר מאד, ובמקרים הבודדים בהם נתקלים, מדובר בדרך כלל על עודף משמעותי של עומס סגרי באזור מסוים, בדרך כלל ללא איזון טוב בין צידי הפה. כישלון מסוג אחר יכול להיות כאשר העצם שמסביב לשתל נספגת והוא נותר חשוף. הכישלון במקרה זה יכול להיות אסתטי, קריא מראה מאד לא נעים של האזור שמחייב התערבות, או אבדן כזה של עצם שמונע מהשתל לתת את התמיכה הנדרשת לשיקום שמעליו. במקרה זה, בדרך כלל יש ניידות מסוימת שלו. לעיתים, שתל שנכשל אפילו נפלט עצמאית מהחניכיים. אז מה עושים? פשוט מאד, עושים עוד שתל. בהנחה שיש עדיין עצם טובה כמה מילימטרים ימינה או שמאלה ניתן לטעת בהם שתל נוסף. אם העצם נספגה, נוכל תמיד לבנות עצם נוספת. אם גם זו לא אופציה, נוכל לשנות את סוג השיקום, למשל לעבור מגשר קבוע לתותבת נשלפת המעוגנת על השתלים שעוד נותרו. שתלים שבורים אפשר גם להשאיר בתוך העצם מבלי להוציא אותם. זה עדיף אם הם לא יוצרים דלקת או בעיה, שכן על מנת לחלץ שתל שמעוגן טוב בעצם יש לקדוח בה ולהסיר ממנה עוד שכבה, וחבל על העצם.

ד"ר מאיר אבירם- רופא שיניים בוגר הדסה 1991 מאת ד"ר מאיר אבירם 

pic-6
pic-5
pic-3
pic-4
pic-1
pic-2

צריך מידע? מתלבט? שאל אותנו:

לחץ כאן כדי לשלוח לנו צילומים לחוות דעת שנייה