top banner desktop 2
top banner mobile 2
  1. You are here:
  2. בסט קליניקס
  3. »עצות טובות
  4. »איך לא לפחד מרופאי שיניים
  5. »טיפול שיניים לילדים עם הפרעת קשב וריכוז
מהו הצורך הרפואי שלך?
טיפול שיניים לילדים עם הפרעת קשב וריכוז

טיפול שיניים לילדים עם הפרעת קשב וריכוז

מחקרים רבים בדקו את הגורמים להפרעת קשב וריכוז,מעטים מתייחסים להיבט ההתפתחותי של הפנים,מבנה הלסתות ושינויים קטנים שלרוב נתפסים כשינויים קוסמטיים ולכן לא מרבים להתייחס אליהם. השינויים בדרך כלל הם בפרופורציות הפנים ויכולים להתבטא  בהיקף הראש,עיניים,סנטר  וכו'.

מחקרים רבים בדקו את הגורמים להפרעת קשב וריכוז,מעטים מתייחסים להיבט ההתפתחותי של הפנים,מבנה הלסתות ושינויים קטנים שלרוב נתפסים כשינויים קוסמטיים ולכן לא מרבים להתייחס אליהם. השינויים בדרך כלל הם בפרופורציות הפנים ויכולים להתבטא  בהיקף הראש,עיניים,סנטר  וכו'.השינויים השייכים לתחום של רפואת שיניים יכולים להתבטא בשפה עליונה קצרה ופה רחב יותר.בתוך הפה ניתן למצוא חיך גבוה,לשון מחורצת,שיניים צפופות או עם פגמים וגם מקרים של עיכוב בהתפתחות ובקיעה של השיניים.

חשוב לציין שלעיתים ביקור אצל רופא שיניים, יכול לשמש תמרור אזהרה ראשון לבעיות אלו,מכיוון שבעיית התנהגות בגילאים צעירים לא תמיד מאובחנת כהפרעת קשב ,אלא מתפרשת כשובבות יתר או כדומה. השינויים האלו במבנה הפה והלוע עלולים לגרום לדלקות אוזניים כרוניות,נזלת כרונית,ריח רע מהפה וכן להביא לצורך בטיפולי שיניים נרחבים וליישור שיניים בגיל מוקדם.

בעיה נוספת הינה חבלות בפה ובשיניים,עקב נטייתם להתרוצצות רבה ולנפילות לא מעטות. שיתוף הפעולה של ילדים אלו לוקה בחסר ולכן יש צורך לבצע את הטיפול כשהם תחת השפעת תרופות כגון ריטלין וקונצרטה הנלקחות בבוקר,שאלו הזמנים בהם הילד קשוב יותר ולא עייף ,רגוע ומאפשר שיתוף פעולה. חשוב לברר האם הילד סובל מהפרעת קשב וריכוז בלבד או הינו גם היפראקטיבי, בהתאם יקבע סגנון הטיפול וכן מינון התרופות.חשוב לציין שהפעילות של תרופות אלו משפיעה על הפעילות הנוירולוגית של הילד וחשוב להתייעץ עם הרופא המטפל על המינון המתאים לפני טיפול שיניים.

במקרה של בעיות רגשיות, על הרופא והצוות במרפאה לבודד את כל ההפרעות הסביבתיות שעלולות לשבש את הטיפול הרפואי,לאפשר לו סביבה תומכת בכיסא הטיפולים וכן בחדר ההמתנה, שם ימתינו לו ספרים,משחקים וערוצי ילדים .חשוב מאד שרופא השיניים הוכשר לטפל בילדים .

חשוב מאד להיות מודעים למאפיינים של הפרעת קשב וריכוז:

  • קושי בהפקת דיבור-מהיר,קולני,קטוע והססני.
  • קושי ביכולת לנהל דיאלוג.חוסר יכולת לנהל שיחה ,מנהלים מונולוג ולא דיאלוג.
  • חסרי מנוחה ותזזיתיים.
  • קושי בהקשבה,קוטעים שיחה באמצע הדברים.
  • כל הפרעה חיצונית מסיחה את דעתם.

כיצד ניתן להביא לשיתוף פעולה ולפתור בעיות בעת טיפול שיניים?

חרדה: טיפול בגז צחוק מומלץ לחרדות  באופן כללי ולילדים עם הפרעות קשב וריכוז על אחת כמה וכמה,בטיפול בגז הילד בתחושת ריחוף נעימה ורגוע.

דמיון מודרך: . רופאי שיניים רבים לילדים ,משתמשים בטכניקות של דמיון מודרך,לוקחים את הילד למחוזות חביבים עליו ולמעשה מנתקים אותו מסביבת הטיפול ומובילים אותו לעולם דמיוני אהוב ומועדף עליו.

תקשורת: חשוב להתייחס לחששות ולשאלות של הילד,לענות לו  על השאלות ולספק לו הסברים מובנים לו ,על מה צריך לעשות ומה יש לו.התייחסות לילד ולמצוקות שלו תרכוש את אמונו .

משוב חיובי: כל פעם שהילד משתף פעולה או מצליח לבצע הוראות כהלכה בזמן הטיפול,לשבח ולעודד אותו,זה יצור אצלו משוב חיובי וישנה את התפיסה של  הילד לגבי הטיפול.

ניתוק מההורים: ילדים רבים מתקשים בהתנתקות מההורים בזמן הטיפול,לכן חשוב לאפשר להורים להישאר בחדר בסמוך לילד.

דוגמא אישית: ילדים קטנים (וגם גדולים יותר) מזדהים עם גיבורי על,קרובי משפחה או חברים.ניתן לתת להם לצפות בסרטים  על טיפולי שיניים של גיבורי העל החביבים עליהם (קיימים סרטים כאלו} או לחילופין לתת לאח או חבר שילווה אותם לטיפול וישמש להם כחיזוק ותמיכה.

אחד הביטויים העיקריים בהפרעות קשב וריכוז הינו ליצור מוטיבציה פנימית- משמע ליצור דחף להשגת המטרה ללא קשר לתוצאות  מיידיות או להפרעות והסחות דעת בסביבה.

כיצד נשתדל לייצר מוטיבציה לטיפול שיניים?

אחת הדרכים היעילות ביותר היא ע"י מתן חיזוקים חיוביים בזמן הטיפול. דרך נוספת היא ע"י מתן פרסים מתיבת ההפתעות בסוף הטיפול. פעולות אלו ידרבנו אותו להתנהגות רצויה והגעה לטיפולים הבאים.

לסיכום הבנת הבעיות של הילד וגישה מתאימה יכולים לפתור מכשולים בטיפול ויצור תשתית מתאימה להמשך.

איתור מרפאה קרובה

צריך מידע? מתלבט? שאל אותנו:

לחץ כאן כדי לשלוח לנו צילומים לחוות דעת שנייה