הרמת סינוס

מה הסיבה לצורך בניתוח הרמת סינוס? פעמים רבות נתקל רופא שיניים בבעיה: אין מספיק עצם באזורים של שיניים טוחנות בלסת העליונה לביצוע שתלים ועקב נוצר הצורך  בהרמת סינוס. לעומת זאת, אם מדובר בקיר גבס דק, הרי שסיכוי סביר שהכנסת הדיבל תגרום לו לחדור דרך הקיר ולבקוע מהצד השני. כאשר מדובר בקיר, הנזק ניתן לתיקון בקלות. אולם כאשר מדובר בעצם הלסת העליונה, הרי שחדירה לא מבוקרת עשויה לגרום לשתל לבלוט מצידה השני אל תוך חללי האויר של הסינוסים וזו כבר בעיה גדולה המצריכה לעיתים התערבות כירורגית לא נעימה לפתרון הבעיה.

שתלים דנטליים פותרים בעיות של חוסר שיניים, של תותבות שלא יושבות כמו שצריך ועוד הרבה בעיות נספות שתקצר היריעה מלהכיל. ניתן לדמות התקנה של שתל בתוך העצם להברגת דיבל לתוך קיר עם גבס רטוב. לחור ההכנסה של הדיבל לקיר יש להמתין שהגבס יתקשה לפני שניתן יהיה להעמיס מונה על הדיבל. בדומה, גם בעת ביצוע שתלים יש להמתין להתחזקות העצם התומכת בהם שוב ולקליטה של השתל בעצם הלסת כ-3 חודשים עד חצי שנה לפני שניתן להעמיס עם השתל את הכתרים או התותבות שהם אמורים לעגן.

קיימים מקרים בהם מבוצעת העמסה מיידית על שתלים, אולם רופאי שיניים רבים מרגישים כי דרך זו אינה שמרנית מספיק לטעמם. אם נמשיך את דימוי הכנסת הדיבל לקיר, הרי שברור לכולם כי אם מדובר בקיר בלוקים עבה ויציב תצלח מלאכתנו.

הרמת סינוס ע”י עיבוי עצם ברצפת הסינוס

לפי הנחות היסוד הקלאסיות בנושא, יש צורך בכמות עצם שתתמוך בשתל לכל אורכו: לפחות 10 מ”מ על מנת לעמוד בתנאי הלעיסה באזור ולשרוד לאורך שנים. למעשה, הרוב המכריע של היצרנים מייצר שתלים שאורכם נע בין 10ממ ל- 16מ”מ. אם העצם אינה עבה מספיק, יש צורך לעבות אותה לפני השתלת שיניים. השתלת עצם ברצפת הסינוס לפני השתלות שיניים הפכה להיות ההתערבות הכירורגית הנפוצה ביותר למטרת עיבוי העצם באזור הלסת העליונה.

עיבוי העצם ברצפת הסינוס יכולה להתבצע כשלב מקדים, מניחים את העצם החלופית, ממתינים כ – 9 חודשים, ורק אז יבוצעו שתלים. גם לאחר ביצוע השתלים יש להמתין 6 חודשים נוספים לקליטתם. לעיתים, אם כמות העצם מאפשרת זאת, ניתן לבצע את תוספת העצם והחדרת שתלים באותו מפגש ולחסוך בכך זמן רב.

הרמת סינוס

ניתוח הרמת סינוס משולב עם השתלת שיניים

A – כמות העצם השארית צריכה להיות 5-8 מ”מ. במקרה של עצם דקה יותר רצוי לבצע בשני שלבים.

B – לאחר הפשלת החניכיים ופתיחת חלון בעצם מרימים את ריצפת הסינוס.

C – החדרת תחליף עצם לחלל שנוצר.

D – החדרת השתל תוך קבלת יציבות ראשונית באותה ישיבה.

תוכלו לראות גם סרטוני אנימציה בהמשך המאמר הנוכחי.

מאז שנות ה-80 נעשה שימוש במגוון חומרים לצורך עיבוי העצם. בדרך כלל מדובר בתוספות עצם שמקורם עשוי להיות:
1. בגוף המטופל עצמו (ניתן לדוגמא לקחת כפיס עצם מאזור האגן, או מאזור הסנטר)
2. בעצם מתורמים (אל חשש, לאחר נטילת העצם מהתורם היא עוברת תהליך מיוחד
של כתישה, סטרול ועיקור).
3. עצם מחומרים סינתטיים.
4. עצם כתושה של פרה.

תחליף העצם, המגיע בדרך כלל כגרגירים, מונח ברצפת הסינוס. תאי הגוף מחליפים עם הזמן את העצם המושתלת בעצם חדשה. כעת ניתן לבצע שתלים באחוז קליטה גבוה.

הרמת סינוס פתוחה או סגורה?

ישנם למעשה שני סוגים עיקריים של הרמת סינוס. הרמת סינוס סגורה והרמת סינוס פתוחה. הרמת סינוס פתוחה מבוצעת כאשר כמות העצם פחותה מגבה של 5 ממ’, ומתוארת בתמונה שלמעלה כפתיחת חלון מהצד, מילוי עצם כתושה, המתנה להחלפת העצם הכתושה בעצם טבעית לאחר כ-6 עד שמונה חודשים, ואז השתלה. ניתן לצפות בהרמת סינוס פתוחה בסרטון הבא:

לעומתה, הרמת סינוס סגורה מבוצעת מתוך חלל הפה ולא מהצד, ובה דוחסים עצם אל תוך חלל הסינוס דרך פתח קטן שמבוצע מתחת לעצם. לצפיה בסרטון המתאר הרמת סינוס סגורה לחץ על הסרטון:

מה כדאי לדעת לפני ואחרי הרמת סינוס?

לפני ביצוע הרמת סינוס חובה להיעזר בצילומי C.T הממחישים את האנטומיה באזור ואת כמות העצם שאנו יכולים לנצל בצורה מדויקת. החלק הכירורגי מבוצע בהרדמה מקומית (כמו בסתימה פשוטה) ונמשך בין 30 ל – 90 דקות. המטופלים יכולים להמשיך בשגרת חייהם מיד לאחר הניתוח.

טיפול תרופתי ותופעות לוואי

לאחר ניתוח הרמת סינוס ניתנות תרופות שונות: אנטיביוטיקה נגד נפיחות, תרופות נגד כאבים, שטיפות חיטוי, טיפות אף וכו’… תופעות הלוואי שיכולות להופיע לאחר הרמת סינוס הן: נפיחות מקומית, כאב (הנפתר ע”י כדורים), ודימום קל באזור הניתוח. הסרת התפרים מתבצעת לאחר שבועיים באותה מרפאת שיניים.

ניתן ללמוד במאמר נפרד גם על: הרמת סינוס באמצעות בלון.

אצל מי כדאי לבצע הרמת סינוס?

מומלץ לבצע פרוצדורה זו אצל מומחה למחלות חניכיים או מומחה פה ולסת ולאו דוקא אצל רופא שיניים כללי מאחר וזו פרוצדורה עדינה הדורשת מיומנות ושליטה טובה בטכניקות כירורגיות שונות הנרכשות במהלך לימודי ההתמחות. ישנם רופאי שיניים שעברו הכשרה מיוחדת ומבצעים אף הם הרמת סינוס.

אחוזי ההצלחה המדווחים במרבית המאמרים לגביי פרוצדורה זו הם 90% עד 100%. לעיתים מבצע המשתיל גם שתלים בזמן ביצוע תהליך הרמת סינוס, אך לעיתים לא ניתן לבצע השתלת שיניים באותו זמן ויש לחכות בין שיש לשמונה חודשים לאחר הרמת סינוס לביצוע של שתלים.

בתום כל התהליך של הרמת סינוס נאחל שלא יהיה לך עוד צורך לבקר מרפאות שיניים, פרט לצורך בניקוי אבנית תקופתי.

* סקירת ספרות זו נכתבה ע”י ד”ר רוני קולרמן, מומחה למחלות חניכיים והשתלות, מדריך קליני ורופא בכיר במחלקה לחניכיים בפקולטה לרפואת שיניים באוניברסיטת ת”א לצפייה במקרים קליניים לחץ כאן.

ובשיתוף עם דר’ מאיר אבירם מנהל מרפאות השיניים ‘טיפול בחיוך’ בראשון לציון וגם מרפאת שיניים טיפול בחיוך ברמת גן

על דרכים נוספות בהן ניתן לעיתים לעקוף את הצורך בהרמת סינוס קרא את המאמר:
איך לותר על הרמת סינוס תוך שימוש בשתלים קצרים