הרמת סינוס

מה הסיבה לצורך בניתוח הרמת סינוס?

הסיבה לביצוע הרמת סינוס היא, שפעמים רבות נתקל רופא שיניים בבעיה: על מנת לבצע השתלת שיניים יש לקדוח בעצם הלסת, ולעגן בתוכה שתלים. אבל באזור השיניים הטוחנות בלסת העליונה, לעתים אין מספיק עצם לביצוע שתלים ואז יש צורך בעיבוי קיר העצם על מנת שתהיה כמות מספקת של עצם לביצוע השתלת שיניים. עיבוי זה נקרא: הרמת סינוס. אם נשווה שתלים לדיבלים ששמים בקיר, הרי שאם אנו קודחים ושמים דיבל בקיר רגיל, נוכל לתלות עליו מה שנרצה כי יהיה לנו שפע של עיגון.

לעומת זאת, אם מדובר בקיר גבס דק, הרי שסיכוי סביר שהכנסת הדיבל תגרום לו לחדור דרך הקיר ולבקוע מהצד השני. כאשר מדובר בקיר של חדר, נוכל לראות את הדיבל יוצא בחדר השני. כאשר מדובר בפה, חדירה של שתל דרך קיר דק תוביל ליציאתו אל תוך חלל ריק בגולגולת הנקרה חלל הסינוס. בשני המקרים ניתן לתקן את החור שנוצר, אולם התיקון לא פותר לנו את בעיית העיגון. אנחנו עדיין זקוקים לדיבל שיושב חזק בתוך הקיר כדי לתלות את התמונה שלנו, או לשתל היושב חזק בקיר העצם על מנת לעגן את הכתרים שלנו.

עיגון של שתל בתוך אוויר, לא תורם לעיגון. נמשיך בהשוואה לתחום הבנייה. רפואת שיניים דומה לא מעט למה שעושים בנאים, רק עם מרכיב של ביולוגיה. על מנת שנוכל לקדוח דיבל לתוך קיר דק, עלינו לעבות אותו קודם או לשים בו חיזוקים. כך בהתאם, גם קיבוע של השתלת שיניים בתוך עצם לסת דקה, תחייב קודם כל עיבוי של קיר העצם לפני שנוכל לעגן בה שתל. עיבוי זה בחלק האחורי של הלסת העליונה נקרא: הרמת סינוס.

עיבוי עצם ברצפת הסינוס

הרמת סינוס לפני השתלות שיניים הפכה להיות ההתערבות הכירורגית הנפוצה ביותר למטרת עיבוי העצם באזור הלסת העליונה. עיבוי העצם ברצפת הסינוס יכולה להתבצע כשלב מקדים. מניחים את העצם החלופית, ממתינים כ – 8 חודשים, ורק אז יבוצעו שתלים דנטליים. גם לאחר ביצוע השתלים יש להמתין 6 חודשים נוספים לקליטתם. בחלק מהמקרים ניתן לבצע את השתלים בשלב אחד עם בניית העצם ובכך לחסוך זמן רב.

ניתוח הרמת סינוס משולב עם השתלת שיניים

בתמונה שלפניכם מתוארים השלבים השונים בביצוע הרמת סינוס

הרמת סינוס

A – כמות העצם השארית צריכה להיות כ- 5 מ”מ. במקרה של עצם דקה יותר רצוי לבצע בשני שלבים.

B – לאחר הפשלת החניכיים ופתיחת חלון בעצם מרימים את ריצפת הסינוס.

C – החדרת תחליף עצם לחלל שנוצר.

D – החדרת השתל תוך קבלת יציבות ראשונית באותה ישיבה.

תוכלו לראות גם סרטוני אנימציה בהמשך המאמר הנוכחי.

באילו חומרים משתמשים בניתוח הרמת סינוס?

מאז שנות ה-80 נעשה שימוש במגוון חומרים לצורך עיבוי העצם. בדרך כלל מדובר בתוספות עצם שמקורם עשוי להיות:
1. בגוף המטופל עצמו (ניתן לדוגמא לקחת כפיס עצם מאזור האגן, או מאזור הסנטר)
2. בעצם מתורמים (אל חשש, לאחר נטילת העצם מהתורם היא עוברת תהליך מיוחד
של כתישה, סטרול ועיקור).
3. עצם מחומרים סינתטיים.
4. עצם כתושה של פרה.
5. שילוב של חומרים. זו השיטה הכי מקובלת היום, שילוב של עצם ממקור בקר עם עצם ממקור אדם. העצם מגיעה באמפולות סגורות וסטריליות כשהיא כתושה לגרגרים תחליף העצם, מונח ברצפת הסינוס. תאי הגוף מחליפים עם הזמן את העצם המושתלת בעצם חדשה. כעת ניתן לבצע שתלים באחוז קליטה גבוה.

סוגים של הרמת סינוס

ישנם למעשה שני סוגים עיקריים של הרמת סינוס סגורה ופתוחה. הרמת סינוס פתוחה מבוצעת כאשר עובי קיר העצם פחות מגבה של 5 ממ’ ומתוארת בתמונה שלמעלה כפתיחת חלון מהצד, מילוי עצם כתושה, המתנה להחלפת העצם הכתושה בעצם טבעית לאחר כ-6 עד שמונה חודשים, ואז השתלה.

ניתן לצפות בהרמת סינוס פתוחה בסרטון הבא:

לעומתה, הרמת סינוס סגורה מבוצעת מתוך חלל הפה ולא מהצד, ובה דוחסים עצם אל תוך חלל הסינוס דרך פתח קטן שמבוצע מתחת לעצם.

לצפיה בסרטון המתאר הרמת סינוס סגורה לחץ על הסרטון:

מה כדאי לדעת לפני ואחרי הרמת סינוס?

לפני ביצוע הרמת סינוס חובה להיעזר בצילומי C.T הממחישים את האנטומיה באזור ואת כמות העצם שאנו יכולים לנצל בצורה מדויקת. החלק הכירורגי מבוצע בהרדמה מקומית (כמו בסתימה פשוטה) ונמשך בין 30 ל – 90 דקות. המטופלים יכולים להמשיך בשגרת חייהם מיד לאחר הניתוח.

טיפול תרופתי ותופעות לוואי

בסיום ניתוח הרמת סינוס ניתנות תרופות שונות:

אנטיביוטיקה נגד נפיחות, תרופות נגד כאבים, שטיפות חיטוי, טיפות אף וכו’…

תופעות הלוואי שיכולות להופיע לאחר הן:

  • נפיחות מקומית
  • כאב (הנפתר ע”י כדורים),
  • ודימום קל באזור הניתוח

הסרת התפרים מתבצעת לאחר שבועיים באותה מרפאת שיניים, אלא אם מדובר בתפרים נספגים. בכל מקרה רצוי להגיע לביקורת אצל הרופא כשבוע אחרי ביצוע הניתוח. ניתן ללמוד במאמר נפרד גם על: הרמת סינוס באמצעות בלון, אם כי שיטת הבלון כבר איננה מבוצעת במרבית המרפאות.

אצל מי כדאי לבצע את הרמת סינוס?

ניתוח הרמת סינוס מומלץ לבצע אצל רופא שיניים בעל ניסיון רב בהשתלות, אצל מומחה למחלות חניכיים או מומחה פה ולסת. מדובר בתהליך מורכב ועדין הדורש מיומנות ושליטה טובה בטכניקות הכירורגיות. אחוזי ההצלחה המדווחים במרבית המאמרים לגביי פרוצדורה זו הם 90% עד 100%. לעיתים מבצע המשתיל גם שתלים בזמן ביצוע התהליך, אך לעיתים לא ניתן לבצע השתלת שיניים באותו זמן ויש לחכות בין שיש לשמונה חודשים לאחר הרמת סינוס לביצוע של שתלים. בתום כל התהליך נאחל שלא יהיה לך עוד צורך לבקר מרפאות שיניים, פרט לצורך בניקוי אבנית תקופתי.

על דרכים נוספות בהן ניתן לעיתים לעקוף את הצורך בתהליך זה קרא את המאמרים:

השתלת שיניים בשיטת אול און פור
איך לותר על הרמת סינוס תוך שימוש בשתלים קצרים

או צפה בסרטון: