רופאי שיניים אלטרנטיביים אל מול קונבנציונליים

רופאי שיניים קונבנציונאלים עוזרים היום להרבה אנשים להנות משיניים בריאות ויפות לאורך שנים.

מעמדה היציב של רפואת השיניים הקונבנציונאלית גורם לרפואת השיניים האלטרנטיבית / סביבתית להישמע פחות רצינית ואמינה, במאמר זה נבחן כמה הבדלים חשובים בין הטיפול הקונבנציונאלי לאלטרנטיבי.

העיקרון של רופאי שיניים אלטרנטיבים

רופאי שיניים אלטרנטיבים לא שונים בהרבה מרופאי שיניים קונבנציונאלים, אבל הם מחזיקים בעיקרון אחד חשוב: הפה הוא חלק בלתי נפרד מגוף האדם ולכן הוא צריך להיות מטופל ככזה. המטרה העיקרית של רופאי שיניים אלטרנטיביים היא לטפל בבעיות שיניים ללא גרימת נזק או השפעה שלילית על הגוף, בנוסף, רופאי שיניים אלטרנטיביים טוענים כי חלק משיטות הטיפול הקונבנציונאליים עלולות להזיק לגוף עם הזמן.

טיפולים המוצעים על ידי רופאי שיניים אלטרנטיבים

הרבה מהטיפולים האלטרנטיביים מתבצעים ללא הרדמה כללית, ובחלקם משולבים טיפול אלטרנטיבי משלים. הגישה אל טיפול שיניים היא יותר הוליסטית ומתייחסת גם למצב המנטלי והנפשי של המטופל. הטיפולים המשלימים כוללים בתוכם דיקור סיני, רפלקסולוגיה, תזונה נכונה והיפנוזה. טיפולים אלו סובבים את טיפול השיניים ומתבצעים לפניו, אחריו ובמהלכו. רופאי שיניים אלטרנטיבים מציעים מגוון של תרופות המבוססות על חומרים טבעיים כגון אלוורה, קמומיל, תה ירוק, ועוד. היום ניתן למצוא גם בחנויות ובתי מרקחת שונים היצע רחב של משחות שיניים ומי פה המבוססים על חומרים טבעיים אלו.

לאחרונה מוצעים לציבור גם השתלות שיניים המבוססים על שתלים שאינם עושיים ממתכת, אלא מחומר קראמי הנקרא זירקוניה. לכאורע מדובר בהיעדר מתכות, אולם מי נותן שזירקוניה טובה יותר לגוף?

הביקורת של רופאי השיניים האלטרנטיביים על רופאי שיניים קונבנציונאליים

מממצאים אחרונים של רופאי שיניים אלטרנטיבים עולה כי חלק מהשירותים הבסיסיים ביותר של רופאי שיניים קונבנציונליים עלולים להיות מסוכנים עבור המטופלים והסביבה שלהם. סתימות אמלגם, טיפולי שורש, ניתוחי פה שונים והשימוש בפלדת אל חלד בחלל הפה הם חלק מהטיפולים המוזכרים ע"י רופאי השיניים האלטרנטיביים. רופאי שיניים אלטרנטיביים יוצאים גם נגד שימוש בשתלי שיניים ללא בדיקת תאימות ביולוגית. הם טוענים כי שימוש כזה עלול לגרות את מערכת ההגנה החיסונית ולעתים קרובות, לגרום לאלרגיות ולתגובות שליליות נוספות.

תגובת רופאי השיניים הקונבנציונאליים

רופאי שיניים קונבנציונאליים טוענים כי החומרים החשודים כרעילים עוברים תהליך המנטרל רעלים אלו לפני השימוש בהם. עוד הם אומרים, כי אין הוכחות לחלק מהטענות שרופאי שיניים אלטרנטיביים מציגים. בנוסף, רופאי שיניים קונבנציונאליים מעודדים את המטופלים להתייעץ עם רופא השיניים שלהם לגבי הנקודות שמועלות על ידי רופאי השיניים האלטרנטיביים. הם מזכירים שלעיתים טיפול אלטרנטיבי, עלול להוות סיכון בריאותי, אם לוקחים בחשבון את טיב החומרים ואת התאמתם לשיניים מבחינה מדעית.

רופאי שיניים משתי הנישות מציגים טיעונים מעניינים, ובעוד הכיוון האלטרנטיבי / סביבתי הולך ותופס תאוצה אופנתית, והכיוון השמרני יותר ברפואת השיניים הולך ומתפתח מבחינה מדעית. כנאמר לעיל, בין הגישות יש הבדלים מעטים בלבד, ושתי הגישות מסכימות כי צחצוח שיניים פעמיים ביום, ביקור סדיר אצל רופאי שיניים ומיעוט באכילת מוצרים מלאים בסוכר, חיוניים לפה בריא לאורך זמן.