השתלות שיניים ביום אחד

האם זה נכון שאפשר לעשות השתלות שיניים ביום אחד? מחקרים חדשים מראים כי בלא מעט מקרים ניתן לבנות שיניים חדשות לסובלים מתותבות וחוסר שיניים מייד, בטיפול בטוח וברוב המקרים אפילו ללא כאב וללא נפיחות.

השתלות שיניים ביום אחד יכולות לשפר מאוד את ההרגשה שלך ולמנוע ממך את הסבל ואי הנוחות שאתה חש כיום. קשה להאמין, אבל קיבוע של תותבת טובה מעל שניים עד ארבעה שתלים עשוי לארוך פחות מ- 90 דקות! שנים של סבל מהתותבות עשויות להסתיים ביום אחד – אתה רק צריך להחליט שנמאס לך

לא מעט אנשים מאבדים שיניים בגיל צעיר יחסית חלקם כשהם מבוגרים יותר. חוסר השיניים מקשה על האדם לאכול ומהווה בנוסף בעיה אסתטית, שעשויה להוביל גם לבעיה חברתית. אם קיבלת במקום השיניים שאיבדת תותבת נשלפת או אפילו זוג תותבות נשלפות, סביר להניח שאינך לגמרי מרוצה. אתה לא לבד רבים סובלים מתותבות מציקות, שזזות להן בפה כשאתם אוכלים, מפריעות לכם לדבר, ומהוות מבוכה כשצריך להסיר אותן לפני משפחה או חברים.

כיצד מתבצעת השתלת שיניים ביום אחד

ננסה לתאר לכם את התהליך כפי שמקובל לבצעו, אם כי במרפאות שונות עשויים להיות הבדלים בביצוע ויישום השיטה. השלבים הם:

 1. אבחון – קודם כל יש לבדוק מה עושים. בדרך כלל מבצעים צילומים שונים, בינם צילום פנורמי וצילום סיטי. על הרופא לתת לך אפשרויות שונות, ועליך כמטופל לבחור באחת מהן ולהסכים לה.
 2. חתימה על טופסי הסכמה – חוקית, רופא השיניים מחויב לקבל הסכמתך בכתב. בעל פה זה לא מספיק. בטופסי ההסכמה מפורטים כל הסיכויים והסיכונים של השיטה בה יעשה שימוש בפיך.
 3. מידות לגשר זמני או תותבת זמנית אותם תקבל ביום הראשון. יש כאלה המבצעים את השתלים ואז לוקחים מידות ושולחים למעבדה כדי שתבצע את השיקום הזמני, מה שמתבטא בעיכוב של יום אחד בקבלתו ויש מרפאות בהן מכינים א הגשר הזמני מראש ומתאימים אותו לפיך במקום.
 4. יום ההשתלה – מבצעים הרדמה מקומית או במקרה של מטופל הסובל מרפלקס הקאה מוגבר או מחרדה דנטלית גבוהה מבצעים השתלת שיניים תחת טשטוש או הרדמה מלאה. לאחר ההרדמה, מסירים שיניים רופפות ואבודות, מנקים את הדלקות מהחניכיים, בונים עצם היכן שצריך, מתקינים את השתלים, ומקבעים מעליהם את השיקום הזמני.
 5. איזון – מאזנים את השיניים החדשות מול הקיימות.
 6. ביקורות – לאחר שבוע יש לבצע ביקורת ולראות שהכל תקין, שאין חוסר איזון.

למען גילוי נאות, בכל פרסום שתראה בו את המונח "השתלת שיניים ביום אחד", מתייחס הדבר להשתלת השתלים, והתקנת שיניים קבועות בפה תוך מספר שעות. עם זאת, שיניים אלה הן שיני מעבר העשויות מאקריל, ויוחלפו בשיניים הסופיות, העשויות בדרך כלל חרסינה, רק לאחר קליטת השתלים לאחר מספר חודשים.

השתלת שיניים ביום אחד מאפשרת לך את הנוחות של שיניים קבועות בפה, גם לתקופת המעבר של קליטת השתלים, וחוסכת לך את הצורך להיעזר בתותבת נשלפת, אותה יש להסיר בלילה ולשים בכוס…

השתלת שיניים ביום אחד – 100% הצלחה

לאחר הקיבוע מרבית האנשים שטופלו בשיטה סיפרו כי לא חוו כאב או נפיחות משמעותיים. מחקרים מלמדים כי לשיטה זו אחוזי הצלחה גבוהים וכי העצם הנבנית סביב שתלים שהעמיסו עליהם מיד, איכותית אפילו יותר מעצם הנבנית סביב שתלים שחיכו חודשים מספר לקליטתם. באופן כללי, כאב בעת ביצוע השתלת שיניים איננו שונה מביצוע עקירה. יכולה להיות רגישות קלה באזור, אולם כאבים חזקים הם עניין נדיר למדיי.

מטופלים שהגיעו למרפאה בשעה 09:00 בבוקר, היו מופתעים לגלות שעוד לפני ארוחת הצהריים הם חזרו הביתה עם סט שלם ומקובע של שיניים בפיהם. לא אצל כל אחד ניתן לבצע השתלת שיניים ביום אחד. לפני שניתן יהיה להמליץ לך על שיטה מסוימת, חייבים לבדוק היטב את מצב פיך, בריאותך הכללית והאם נפח העצם שלך מתאים לתהליך.

השתלת פה שלם ב – 4 שעות

היתרונות של השתלת שיניים ביום אחד במספר נקודות:

 • יתרון הזמן – אם נבצע את השתלים ואז נמתין לקליטתם כמו בשיטה הקלאסית, הרי שבזמן הזה המטופל נותר ללא שיניים באזור. השתלים קבורים מתחת לעצם ולחניכיים ולא רואים אותם כלל. בחלק מהמקרים נראה רק כיפת מתכת קטנה המכונה 'כיפת ריפוי'. בכל מקרה לא נשים עליהם כתרים, וזה אומר בפועל שאו שהמטופל נותר ללא שיניים כלל, או שמבצעים מעליהם תותבת זמנית נשלפת. כזו שמכניסים ומוציאים מהפה ושמים בכוס בלילה.  השתלת שיניים ביום אחד מאפשרת למטופל לקבל שיניים קבועות בפה מיידית, ללא חוסר הנוחות שבתותבת נשלפת זמנית..
 • הנוחות – כאמור, אם בנינו כתרים מידית, אין צורך להסתובב בעולם עם תותבת נשלפת שיוצאת ונכנסת מהפה וזזה כשהמטופל אוכל.
 • חיסכון בכסף – כי לא צריך תותבת זמנית, ולפעמים גם אפשר לחסוך גם בניית עצם או הרמת סינוס אם עושים שימוש בשתלים קצרים או שתלים בהטיה.
 • בנייה טובה יותר של עצם – מחקרים מראים כי עצם הנבנית סביב שתלים שהיה עליהם עומס מסוים, היא טובה ודחוסה יותר. עם זאת יש לציין כי הדבר נכון רק לגבי עצם בריאה.

שיטות וטכניקות עבודה של השתלות שיניים ביום אחד

אם נציץ על שיטות העבודה בתחום של השתלות שיניים ניתן לחלק אותם לשני סוגים עיקריים:

 • תותבות על מצמדים – שיטה בה אנו מעגנים תותבת נשלפת מעל 2 עד 4 שתלים. אל אותם שתלים מחוברים תיקתקים המתברגים לתוכם ובתותבת יש גומיות המתהדקות על התיקתקים. אותה תותבת עדין תהיה נשלפת, אולם כעת היא מעוגנת רוב הזמן. ניתן לבצע שיטה זו באופן מיידי עם תותבת קיימת ולעגן אותה מידית לשתלים, אם העצם מספיק חזקה. לפעמים עצם הלסת רכה מדי ויש סיכון שהשתלים ישלפו ממקומם. צריך לקבוע את האפשרות לבצע השתלה מידית בשיטה זו בהתאם לממצאים בצילום סיטי, באופן אינדיבידואלי לכל לקוח.
 • תותבת רוכבת – השיטה, המכונה 'תותבת רוכבת', טובה מאד מבחינת המהירות שלה, הנוחות שהיא מעניקה והיציבות בעת הלעיסה. עם זאת יש לזכור, כי עדיין מדובר בתותבות נשלפות, שיש להוציאן מפיך לניקוי אחר הארוחות.
 • השתלת לסת שלמה וקבועה: לאלו מאיתנו שאינם מעוניינים שבפיהם יישאר אביזר נשלף ומעדיפים שיניים קבועות לחלוטין – קיימת שיטה נוספת: ניתן היום לבנות בפיך שיניים חדשות במהירות הבזק. שיניים קבועות בפה שאינן נשלפות. מדובר בכתרים מעל שתלים. קיימות מספר קטגוריות לשיטה זו, בינם גשר חרסינה מוברג, שיכול להיות מוברג מעל ארבעה עד שמונה שתלים בהתאם למקרה (כאשר משלימים שיניים בלסת מלאה, לא באופן חלקי), או גשר מודבק למבנים. למעשה, אנו יודעים לבנות לסת שלימה ב-3 שעות בלבד (!!!) תוך שימוש בכתרים המוברגים מיידית לשתלים החדשים בפיך (ראה תמונה 2).

תמונה 2 – השתלת לסת שלמהתמונה 2 - השתלת לסת שלמה

השתלת שיניים בשיטה הקלאסית

עד שלמדנו שניתן לבצע השתלות שיניים ביום אחד, מה שהחל להיות מקובל בערך בשנת 2007, היינו מבצעים השתלת שיניים בשיטה הקלאסית. בשיטה זו מתקינים את השתלים בעצם הלסת, קוברים אותם מתחת לחניכיים לתקופה של 3 חודשים בלסת תחתונה ושישה חודשים בלסת עליונה. ורק אז פותחים שוב את החניכיים על מנת לחשוף את השתלים. באותו שלב היינו מניחים על השתלים כיפות ריפוי, ממתינים כחודש לריפוי החניכיים, ורק אז היינו בונים את השיקום שמעליהם (כתרים, תותבות).

השיטה הקלאסית – בין 6 ל – 9 חודשים

 1. עוקרים את השיניים הבעייתיות או הניידות
 2. המתנה חודשיים
 3. מתקינים את השתלים
 4. מחכים 3 -6 חודשים לקליטה שלהם
 5. חשיפה של השתלים – שזה ניתוחון נוסף
 6. המתנה שבועיים
 7. ביצוע כתרים זמניים
 8. ביצוע כתרים קבועים

יתרונות השיטה הקלאסית

 • פחות סיכוי לזיהום: אם החניכיים סגורים, יש פחות סיכוי שזיהום יחדור דרך הממשק שלהם לשתל.
 • יותר ודאות: אנחנו לא בונים ישר את הכתרים בפה המטופל, אלא מחכים על מנת לוודא שהשתל נקלט לפני שאנחנו עושים זאת.
 • חיסכון פוטנציאלי בכסף: שהרי אם אנחנו מתיקנים כתר זמני עליו חייבנו את המטופל בכסף, והשתל נכשל, הרי שאנו צריכים לבצע את השתל מחדש ואז גם את הגשר הזמני מחדש.
 • קליטה טובה יותר של השתלים במצב של עצם בעייתית: אם העצם רכה מדי, אנחנו לא רוצים להעמיס עליה כי אז יש סיכוי לתזוזה של השתלים תחת כוחות גדולים.

שני שתלים בלבד יכולים לעגן את התותבות שלך לחניכיים ולמנוע מהן להתרומם כשאתה אוכל. כשהתותבות מעוגנות, לא יחדור אוכל תחתן כשאתה לועס, הן לא יברחו לך מהפה כשאתה מדבר, אפילו לא אם תתעטש. זאת ועוד, ביצוע ארבעה שתלים דנטליים בלסת העליונה שלך יאפשר אפילו יצירת תותבת עליונה בצורת פרסה, ללא חיך.

כשהחיך שלך יהיה פנוי תוכל להרגיש את מרקם המזון ואת הטמפרטורה שלו שוב (ראה תמונה 1).

תמונה 1 – תותבת עליונה בצורת פרסה

תמונה 2 - תותבת עליונה בצורת פרסה

מה ההבדל בין השתלת שיניים ביום אחד לשיטה הקלאסית?

השתלת שיניים ביום אחד – יש החוששים כי המהירות הגבוהה בה מתבצעים הדברים תפחית מהדיוק של העבודה הסופית, אך כיום רופאים העובדים בשיטה מכינים את הכתרים והגשרים שימסרו לך תוך תכנון וביצוע באמצעות מחשב (Cad/Cam). עובדה זו מאפשרת רמת דיוק גבוהה מאוד. עד לפני כמה שנים עבדו כולם בעיקר בשיטה הקלאסית. זה אומר שאם רציתם שיניים על שתלים היינו עוקרים את השיניים הבעייתיות או הניידות, מחכים חודשיים, מתקינים את השתלים, מחכים עוד שלושה עד 6 חודשים לקליטה שלהם, ורק אז חושפים אותם, שזה ניתוחון נוסף, ובונים עליהם את הכתרים.

שיטת השתלות שיניים קלאסית – עשינו את זה ככה, בשיטה הארוכה יותר, כי היינו בטוחים שאם נעמיס מייד על השתלים הם יכשלו. היינו בטוחים גם שחייבים לשים את השתלים ישר והיום אנחנו יודעים שאפשר גם לשים אותם בזויות של עד 45 מעלות. המחקרים שנערכו עם השנים הוכיחו לנו שטעינו.

הם הוכיחו שהעצם שנבנית מסביב לשתלים ביום אחד שבוצעו בהשתלת שיניים ביום אחד והעמיסו עליהם מייד, טובה אפילו יותר מעצם שמסביב לשתלים שחיכינו לקליטה שלהם. הידע הזה מאפשר לנו ממש לעשות קסמים בפה שלכם ולהחזיר לכם בזמן שיא את התפקוד, הלעיסה והחיוך שמגיעים לכם.

באיזור שיטה השתלים שורדים הכי הרבה?

מחקרים מעידים כי אין הבדל משמעותי בין השיטות. הסיכוי של שתלים לשרוד 5 שנים עומד על כ- 95%, בעוד שבטווח של 20 שנה הסיכוי כי השתלים עוד יהיו בפיך עומד על 82%. סיכוי גבוה לכל הדעות. כמובן שביצוע נכון של השתלת השיניים על ידי הרופא המבצע, כמו גם שמירה על השתלים בפה לאחר מכן והקפדה על היגיינה על ידי המטופל, יקבעו בסופו של דבר כמה זמן ישרוד השתל בפה.

השתלות שיניים כפתרון חילופי לתותבות

תותבות נשלפות הן פתרון לא רע, אולם קיימות שיטות טובות יותר לשפר את איכות חייך. רצינו לספר לכם על שתיים מתוך לא מעט שיטות של השתלות שיניים ביום אחד שהפכו מאוד מקובלות. אחת השיטות לטפל בבעיה היא להוסיף שתלים עם תיקתקים (בלשון הרופאים: מצמדים כדוריים).

המאמר נכתב על ידי דר' מאיר אבירם המבצע השתלות שיניים ברמת גן ובראשון לציון.