השתלות שיניים שלב אחר שלב

צריכים לעבור השתלת שיניים? חוששים מהתהליך? אנחנו כאן בשבילכם.

אמיצים ככל שתהיו, טיפולי השתלות שיניים מהווים תמיד מקור לחשש בשל היותם טיפולי שיניים מורכ וארוכים. לכן לפניכם סקירה קצרה וממצה על השלבים השונים של טיפולי השתלות שיניים, במטרה לסייע לכם להגיע ליום ההשתלה נקיים מחששות ומוכנים לקראת הבאות.

השתלות שיניים – בדיקות מקדימות

השלב הראשון והמקדים המתבצע לפני כל תהליך השתלת שיניים הוא כמובן שלב הבדיקות. הבדיקה הראשונה היא בדיקת הנחיצות של ההשתלה, ועל הרופא לבדוק היטב האם השתלה היא אכן הפיתרון המתאים ביותר, ולא לדוגמא טיפול שורש וכתר.

במידה והחליט רופא שיניים כי זהו הפיתרון המתאים ביותר, הוא ישלח אתכם לבצע צילומי שיניים ובחלק מהמקרים אף בדיקות CT של הלסתות. הוא יתחקר אתכם לעומק בדבר המחלות שמהן אתם סובלים, תרופות שונות שאתם נוטלים וכדומה, ייקח את מידות השתלים המבוקשים וייתן לכם הנחיות כיצד להתכונן ליום הניתוח.

אם אתם נמנים על הלוקים בחרדה קשה בכל מפגש עם רופא שיניים, זהו המקום לשוחח עם רופא השיניים על ביצוע ההשתלה בהרדמה מלאה ולהבין מה כרוך בכך.

השתלות שיניים – התהליך

השתלות שיניים שלבים

לאחר ביצוע הטשטוש או ההרדמה המלאה, יבצע רופא שיניים קידוח במיקום המתאים, במיקום הנדרש לכך בעצם הלסת.

לקדח בעצם הלסת יוברג השתל, שהוא למעשה דיבל עם הברגה חיצונית והברגה פנימית ואליו באותו ניתוח או לאחר מכן, תחובר שן זמנית, או יוצמדו תותבות נשלפות. על מנת להכין את השיניים הסופיות על רופא שיניים להיעזר בטכנאי שיניים. הוא שולח אליו מידות של הלסתות, ואז המעבדה מייצרת למענך כתרים קבועים או תותבות נשלפות בהתאמה המרבית.

כאשר השיקום הסופי (כתרים או תותבות) יהיה מוכן, הוא יחליף את השיקום הזמני שהותקן בניתוח והתהליך יסתיים. במידה ומדובר על השתלת שן אחת, יהיה התהליך קצר יחסית, בעוד השתלות שיניים מורכבות יותר ידרשו החלמה ארוכה יותר.

הסתיימה השתלת שיניים ומה עכשיו?

למרות סיפורי האימה מסמרי השיער, תופעות הלוואי לאחר ביצוע שתלים דנטליים הן מזעריות, וכוללות בעיקר נפיחות וכאבים מוגברים במקום ההשתלה. הנפיחות תחלוף במרבית המקרים תוך מספר ימים. ואילו הכאבים יתחילו להופיע עם התפוגגות ההרדמה ויעלמו לאחר יום או יומיים. אצל רופא שיניים המיומן בתחום שיודע איזה טריק או שניים, יש סיכוי שאפילו לא תהיה בכלל נפיחות או כאבים. תופעה נוספת העשויה להופיע לאחר השתלות שיניים היא שינויי צבע באזור ההשתלה, עקב שטפי דם קטנים באזור. גם תופעה זו תחלוף מאליה תוך מספר ימים.

בימים שלאחר ניתוח השתלת שיניים מומלץ להקפיד לאכול מאכלים רכים בלבד. להימנע ממזון חם או משתייה חמה ולבצע שטיפות לחיטוי הפה, על פי המלצתו של אותו רופא שיניים שניתח אתכם. מעבר לכך ,כמו לאחר כל הליך כירורגי, מומלץ להיעזר במשככי כאבים במידת הצורך וכן להימנע מפעילות גופנית מאומצת. טוב תעשו אם תיקחו חופשה של יומיים-שלושה ממקום העבודה, שתאפשר לכם לנוח לאחר ההשתלה ולהימנע ממאמץ אשר עלול להחמיר את תופעות הלוואי.

חשוב מאוד להקפיד שלא לפספס שום ביקורת אצל רופא שיניים לאחר ההשתלה, על מנת לוודא כי השתלים נקלטו היטב וכי ההליך השיקומי מתקדם כמתוכנן.