השתלת שיניים עם שתל פירמידיון

פרסומים רבים מציינים באחרונה פיתוח ישראלי בשם שתל הפירמידיון. מהו שתל הפירמידיון, למה הוא טוב אם בכלל?

כאשר גובה העצם יורד מתחת ל- 10 מ”מ, איננו יכולים לעשות שימוש בהשתלת שיניים עם שתל באורך סטנדרטי שאורכו נע בין 10 ל- 13 מ”מ. במצבים אלה אנו יכולים לבנות עצם מחדש, או לעשות שימוש בשתלים קצרים. חברות שתלים רבות משווקות גם שתלים באורך של 8 ואפילו 6 מ”מ בלבד, אבל מה קורה כשיש לנו אפילו פחות?  פתרון נוסף שהחלו לעשות בו שימוש והוא פיתוח ישראלי הוא שתל הפירמידיון. שתל קצר בעל מנגנון מיוחד, שאורכו רק 5 עד 8 מ”מ. המנגנון מאפשר לאחר החדרתו לעצם הרחבה של חלקו התחתון לצורת פירמידה ובכך נוצר עיגון חזק יותר משתל רגיל.

חלקי פירמידיון - בסט קליניקס

דוגמא לשתל הפירמידיון באורכים שונים, סגור ופתוח.

לחברת סטראומן משוויץ יש שתל גם באורך של 4 מ”מ, (ראה תמונה למטה) אך הוא לא מתרחב.

יתרון שתל הפירימדיון הוא ביציבות גבוהה מאד. החיסרון הוא שיש צורך בעצם רחבה מספיק כדי לאפשר את ההתרחבות הזו. עצם צרה מדי עשוי להתפוצץ אם ננסה להרחיב אותה באמצעות השתל. חיסרון שני הוא דווקא כעבור מספר שנים, אם פתאם תהיה נסיגת עצם סביב השתל ויהיה צורך להוציאו, יהיה קשה מאד להוציא שתל מסוג זה, בעוד ששתל רגיל יהיה קל להוציא ולהחליף. אז האם אנחנו יכולים להמליץ על השימוש בו? קשה לאמר עדין משום שנכון לשנת 2019 אין עדין ניסיון ארוך שנים עם שתל מסוג זה.

השימוש בשתל קצר כדוגמת הפירמידיון מאפשר לנו להימנע מביצוע פעולות כמו בניית עצם או הרמת סינוס. פעולות אלו מעכבות את קבלת הכתרים במספר חודשים, שלא לדבר על עלותן הגבוהה. צפו בסרטון על השתלת שיניים עם פירימידיון.