טיפולי שורש: רופאי שיניים מטפלים בשורש הבעיה

הסיוט הכי גדול של כל מטופל במסגרת מרפאת שיניים הוא טיפול שורש. די באבחנה של רופא שיניים מטפל כי עלינו לעבור טיפול שורש בכדי להכניס אנשים רבים ללחץ ולגרום לנו חרדה.

מהותו של טיפול שורש היא כשמו – טיפול מעמיק וחודרני, במהלכו רופאי שיניים מטפלים בשן משורש הבעיה. התהליך עצמו אינו כואב ברוב המקרים, אלא אם קיימת איזו שהיא דלקת מקדימה, ואז על אף כל המאמצים של רופא שיניים -קשה לסיים זאת ללא כאב מסוים.

מטרת הטיפול היא לתקן את השן שנהרסה מעששת. אם לא נגש אל מרפאת שיניים לטיפול אצל רופא שיניים, תהליך העששת ימשך ויפגע גם בלסתות, עובדה שתחייב את המטופל לעבור עקירת שן.

פגיעה בשורש השן על ידי עששת מלווה בכאבים, נפיחות ומוגלה מצטברת. רופאי שיניים ממליצים לעבור בדיקות שנתיות, בין היתר, על מנת למנוע מצבים כמו אלה, כלומר הסתבכות של טיפולי שורש לעקירות. גילוי הבעיה יכול לנבוע מאבחון של רופאי שיניים.

לעיתים חור בשן הוא תסמין לפגיעה בשורש השן, ולכן חשוב לבקר אצל רופאי שיניים בתדירות המומלצת, על מנת לאתר את הבעיות במועד.

מתי נזדקק לביצוע טיפול שורש?

פגיעה בשורש השן יכולה להיווצר כתוצאה ממספר אפשרויות: עששת שפרצה לתוך רקמות הפנימיות של השן, דלקת ברקמה הפנימית של השן, איבוד החיות של שורש השן או מהזדקקות לכתר.

כך רופאי שיניים יסלקו את המטרד

רופאי שיניים מבצעים טיפול שורש במספר שלבים. הם פותחים את שורש השן, מנקים את העששת, מוציאים את הרקמה הפנימית של השן, הכוללת את העצבים ואת כלי הדם, מנקים את תעלות השן וסותמים את השורש תוך מילוי בחומר המשמש לסתימות.

רופאי שיניים מרדימים מקומית, בדרך כלל, את המטופלים שעוברים טיפול שורש. לעיתים לא צריך להרדים, כי השן אינה מתפקדת עוד והעצבים שבה איבדו את רגישותם. לשם כך רופאי שיניים מבצעים בדיקות, במהלכן הם יכולים לגלות את מצב שורש השן ולהמליץ למטופל על השיטה הטובה ביותר עבורו.

לאחר טיפול השורש רופאי שיניים יבחרו לעיתים לעשות כתר לשן המשופצת, במקרה בו זקוקה השן לשיקום כותרת השן. לעיתים קירות השן דקים במיוחד, וזקוקים לכיתור בכדי שהשן לא תשבר ותקרוס.

סיכונים וטיפולים חוזרים לאחר ביצוע טיפול שורש

לפעמים רופאי שיניים אינם יכולים לפתור את הבעיה בטיפול אחד, והמטופל יחזור לסיבוב שני. לעיתים יעדיפו רופאי שיניים לעקור את השן, ואנו כמטופלים צריכים לבחון את האפשרויות שמציעים לנו רופאי שיניים ולבחור את האפשרות הנראית לנו ביותר לשיקום. למשל: השתלות שיניים.

אצל רופאי שיניים לא כדאי להיות לבושים יפה מדיי אחד מן הסיכונים האפשריים הקיימים בטיפול השורש הוא באופן מוזר הרס הבגדים איתם הגעת.

בעת ביצוע טיפול שורש משתמש רופא שיניים בחומר בשם דאקינס, שהרכבו דומה לאקונומיקה.

טפטוף של החומר על חולצתך בטעות, עשוי לגרום לנזק בלתי חוזר לבגד.

לפיכך, המלצתינו שכאשר את ניגש א רופא שיניים לביצוע טיפול שורש, אל תתלבש יפה מדיי.

לו היית ניגש לבדיקת שיניים תקופתית, אחת לחצי שנה אצל רופא שיניים היית יכול להימנע מכל הסיפור. רופאי שיניים יכולים לאתר את הפגיעה בשן בשלב מוקדם יותר, ויעזרו לנו לטפל בחור ולמנוע צורך בטיפול שורש.