טיפולי שיניים הכוללים שתלים

שיניים לבנות ונוצצות הן אחד ההיבטים החשובים יותר של חיוך מושלם. אך לא כולם נמצאים בשלב בו הם מקווים לשיניים לבנות, כמו שהם עוד נמצאים בשלב בו הם מלאי תקווה לסט מלא של שיניים בריאות.

היום, הודות למצב בו טיפולי שיניים מתקדמים יותר מבחינה מדעית וטכנולוגית, קיימים טיפולי שיניים הכוללים שתלים דנטאלים. עוד על שתלים דנטאליים אופן הטיפול ותהליך ההחלמה, במאמר זה.

הגורמים לשיניים חסרות

עששת חמורה היא אחד הגורמים המרכזיים לאובדן שן. כאשר העששת מגיעה לשורש ומגיע מצב בו טיפולי שיניים אחרים כבר לא יוכלו לעזור, רופא השיניים יציע להחליף את השן בשן מלאכותית. טיפולי שיניים שנכשלים (כגון טיפולי שורש למיניהם) דורשים גם החלפה של השן. גורמים אחרים הם מחלות חניכיים, בלאי חמור, ותאונות שקורות באזור הפה.

מה זה שתל דנטלי?

שתל דנטאלי הוא שורש מלאכותי המוחדר במקום שן חסרה. שתל דנטלי טיפוסי מורכב מבורג עשוי טיטניום (בורג זה הוא בצורת שורש שן) הכולל שטח חלק או מחוספס. מעל בורג זה מרכיבים כתר מלאכותי שידמה שן לכל דבר. תהליך כזה בדרך כלל דורש לפחות שני טיפולי שיניים: ההשתלה עצמה והרכבת הכתר.

ישנם מקרים בהם נדרש טיפול נוסף, למשל, כאשר ההשתלה מתבצעת במקום שן שעברה מספר טיפולי שיניים ונחשבת כאבודה, יש לבצע טיפול נוסף של עקירה, ורק לאחר מכן, לבצע טיפול להכנסת השתל, בניית מבנה והרכבת כתר.

הכנת האזור והחדרת שתל דנטלי

כאמור, ישנם כמה טיפולי שיניים שונים הנדרשים עבור ביצוע תהליך מלא של השתלת שתל דנטלי. בטיפול הראשון מתבצעת הכנה של האזור ומתבצע ניתוח להכנסת השתל. תוך כדי התהליך, פותחים את אזור החניכיים על מנת לחשוף את אזור העצם בו יוכנס השתל. אם אזור העצם לא בריא, רופא שיניים יבקש לטפל בעצם עצמה על ידי השתלת עצם מאזור אחר בגוף. טיפול זה עלול לקחת מספר טיפולי שיניים נוספים.

ברגע שמגיעים לאזור עצם בריא (מלכתחילה או על ידי כמה טיפולי שיניים הכוללים השתלת עצם), קודחים באזור זה ומכניסים את שתל הטיטניום. לאחר ההשתלה, תופרים את רקמות החניכיים הפצועות מסביב.

החלמת האזור לאחר השתלת שיניים

תהליך ההחלמה של אזור החניכיים נמשך בין שלושה עד שישה חודשים. זהו הזמן בו השתל הופך להיות חלק טבעי מהלסת. התפרים של הרקמות, לעומת זאת, מוסרים כבר לאחר שבוע עד שבועיים מיום הניתוח.

טיפולי שיניים משקמים

לאחר ההחלמה, מגיע תורם של טיפולי שיניים בהם בונים את המבנה ומרכיבים את הכתר. על השתל הפנימי מרכיבים מבנה חיצוני מיוחד המיועד לתמיכה בכתר. החומר ממנו מבנה זה עשוי כולל תכונות המדמות אותו לשן טבעית. לפני שמרכיבים את הכתר, רופא השיניים מודד את מידות השן הצפויה ומזמין כתר שיתאים היטב לגודל הפה והשיניים האחרות. כאשר הכתר מגיע, הוא מורכב על המבנה ומודבק. זהו השלב האחרון בתהליך של השתלת שיניים ובסופו, השן החדשה תוכל לתפקד כשן טבעית לכל דבר.