טיפולי שיניים המתבצעים בתוך מרפאת שיניים

בנוסף לביקורת הסדירה אצל רופאי שיניים בתוך מרפאת שיניים, ניקוי אבנית אחת לתקופה ודרך חיים בריאה יותר לשמירת השיניים – בואו נדבר קצת על טיפולי שיניים שונים המתבצעים בתוך מרפאת שיניים:

1. הלבנת שיניים:
לאורך השנים, שכבת הדנטין בשן הולכת ונצבעת, עקב חשיפה לחומרים שונים המכילים צבענים – כגון קפה או סיגריות. המבקשים לשפר את מראה שיניהם, יכולים לבצע הלבנת שיניים באמצעים ביתיים וכן באפשרותם לבצע הלבנת שיניים מקצועית בתוך מרפאת השיניים. ניתן גם לבצע טיפולי שיניים לחולי סוכרת באיכות מעולה ובטכנולוגיה חדשנית.

הלבנת שיניים בתוך מרפאת השיניים מבוצעת באמצעות חומר מלבין, בשילוב לייזר או נורת פלזמה, והיא יעילה הרבה יותר מהלבנה המבוצעת באמצעים ביתיים. לאחר טיפול הלבנת שיניים, חשוב להימנע משתיית קפה, מעישון ומחשיפת השיניים לחומרים צובעים אחרים.

2. יישור שיניים או אורתודונטיה:
כזכור תחום התמחות ברפואת שיניים, העוסק בתיקון פגמים שונים שנוצרו בעת צמיחת השיניים. יישור שיניים בתוך מרפאת שיניים מתבצע באמצעות פלטות, גשרים אורתודנטים, כתרים או סדים שקופים. מטרת יישור השיניים בתוך מרפאת שיניים היא להביא לסגירה נכונה של הפה ולשיפור אסתטי.

תהליך יישור שיניים הוא תהליך ממושך, האורך החל ממספר חודשים ועד מספר שנים, והגיל המקובל להתחלת ביצוע טיפולי יישור שיניים הוא גיל 12

. בימינו יותר ויותר אנשים בוגרים מודעים לבעיות האסתטיות שלהם ומתביישים בחיוכם ולכן פונים אל מרפאת שיניים מומלצת בתחום יישור שיניים ומטפלים בחיוך .

יישור השיניים בתוך מרפאת שיניים מסייע בנוסף למניעת עיוותים בלסתות, למניעת פגמים בדיבור ולמניעת נזקים עתידיים. בל נשכח שהחיוך שלנו הוא כרטיס הביקור שלנו – ואדם שמחייך לעולם, העולם מחייך אליו חזרה !

3. טיפול שורש:
טיפול שורש הוא טיפול שיניים שגרתי ונפוץ בתוך מרפאת שיניים, המבוצע במצבים בהם העששת בשן חצתה את שכבות השן העליונות והגיעה לרקמה פנימית של השן. התרבות החיידקים באזור זה גורמת לכאבים עזים ועלולה להתפתח לזיהום. בטיפול שורש המתבצע בתוך מרפאת שיניים מבצע רופא שיניים פתיחה של השן, סילוק של העששת, ניקוי של מוך השן ושל תעלות השן ולאחר מכן סתימה של השן על ידי חומר מילוי .

טיפול השורש בתוך מרפאת שיניים מבוצע באלחוש מקומי ולפני ביצועו מבוצעים צילומי רנטגן, על מנת לאבחן את מצב השן.

4. דלקת חניכיים:
דלקת חניכיים היא מצב דלקתי, המתפתח ברקמות הרכות של החניכיים בחלל הפה ודורש התייחסות ופנייה מיידית אל מרפאת שיניים .

דלקת חניכיים מתפתחת בעקבות חיידקים וסימניה כוללים דימום בעת צחצוח השיניים, רגישות של החניכיים, נפיחות בחניכיים וכאבים. אי-טיפול בתוך מרפאת שיניים בבעיית דלקת החניכיים עלול להביא להתפתחות מוגלה ולנסיגת חניכיים.

הטיפול בדלקות חניכיים מבוצע בתוך מרפאת שיניים על ידי רופא שיניים ושיננית וכולל הסרה של האבנית, טיפול בעששת ולעתים אף טיפול אנטיביוטי.

דלקת חניכיים ניתנת למניעה באמצעות שמירה קבועה על היגיינת הפה, ביצוע ביקורות תקופתיות בתוך מרפאת שיניים ופניה לרופא השיניים עם גילוים של סימנים ראשוניים לדלקת.

5.שתלים דנטלים:
שתלים דנטלים הם גופים מתכתיים, המוחדרים לעצם הלסת ומאפשרים הרכבה של מבנה אשר נראה כשן רגילה לכל דבר ומתאים לשיניים האחרות בפה. במצבים בהם חסרות מספר שיניים, ניתן להרכיב גשר אשר יחובר למספר שתלים דנטלים. שת

לים דנטלים מאפשרים שיקום אסתטי במצבים של חוסר בשיניים והשימוש בהם כיום נפוץ ביותר. התקנה של שתלים דנטלים מתבצעת בתוך מרפאת שיניים על ידי רופאי שיניים מומחים בהרדמה חלקית, וניתן אף לבצע אותם בהרדמה מלאה, בסיועו של רופא מרדים.

6. השתלת שיניים:
השתלות שיניים המבוצעות כמעט בכל מרפאת שיניים המכבדת את עצמה בימינו – מאפשרות לפציינט לקבל שיניים לכל דבר ובעיקר עוזרות למי שסובל מתותבות מציקות, קופצות, חותכות ולא נוחות, או למי שחסרות לו שיניים. השתלות שיניים מבוצעות מזה עשרות שנים, אולם הן הפכו לנפוצות לאחרונה, רבות הודות למגוון שיטות המאפשרות את ביצוען באופן מהיר ובעלות נמוכה מבעבר.

מטרתה נוספת של השתלות שיניים בתוך מרפאת שיניים הינו שיקום אסתטי של הפה במצבים בהם חסרות שיניים, והם מבוצעים באמצעות שתלים המוחדרים לעצם הלסת, אשר עליהם מולבשים כתרים, מבנים או גשרים, בהתאם לצורך. ההחלמה מטיפולי השתלות שיניים אינה ארוכה ומספר ימים לאחר הטיפול חולפים הכאבים והנפיחות וניתן לשוב לפעילות רגילה.

לסיכום, רפואת שיניים הוא מקצוע המתפתח כל הזמן ומציע פתרון לכל בעיה שעלולה לצוץ בשיניים ובפה. אז אם אתם סובלים מבעיות שיניים – חשוב לגשת מיידית אל מרפאת שיניים.

חשוב לא פחות – לשמר את בריאות הפה ולגשת לבדיקות שגרתיות בתוך מרפאת שיניים ולהקפיד על ניקויי אבנית בתוך מרפאת שיניים אחת לתקופה. אם נקפיד על כך נפחית את הסיכוי להתפתחות בעיות משמעותית.