טיפולי שיניים לחולי סוכרת

סוכרת ורפואת שיניים – קשר הדוק: ידוע כי סוכרת מעמידה את הסובלים ממנה, בסיכון ממצבים רפואיים שונים הכוללים בעיות עיניים, רגליים, כליות ולב. נושא חלל הפה איננו שונה, ומחקרים מראים כי סוכרת ומחלות חניכיים מחמירים זה את זה

מעטים יודעים, כי לסוכרת יש השפעה חזקה מאוד גם על השיניים והחניכיים, וסיבוכיה עלולים לגרום לעששת, יובש בפה, מחלות חניכיים, זיהומים פטרייתיים בפה ועוד. עם זאת, חשוב לציין כי ההשפעה עובדת גם בכיוון ההפוך, וקיום מחלת חניכיים למשל מקשה מאד על איזון הסכרת. מדוע חולי סוכרת נמצאים בסיכון גבוה למחלות פה וחניכיים? כיצד ניתן לזהות מחלות אלו, ובעיקר, כיצד ניתן להימנע מהן? על שאלות אלו נענה במסגרת מאמר זה.

הקשר ההדדי בין סוכרת ומחלות חניכיים

לאדם הסובל מרמות סוכר גבוהות בדם בעקבות מחלת הסוכרת, יש תכול סוכר גבוהה ברוק. הסוכר תורם להתרבות מושבות חיידקים הנקראות פלאק סביב לחניכיים והתרבותם מובילה לדלקת או מחלת חניכיים. מחלות חניכיים אלו גורמות לחניכיים להיות נפוחות ולדמם ובהמשך לאובדן העצם התומכת בשן. התערערות התמיכה בשן עשויה להוביל לאובדן שן ולצורך בטיפולים כגון השתלות שיניים.

במקביל, מחקר שבוצע לאחרונה מראה, כי לאדם שיש לו מחלת חניכיים הנוצרת מסיבות שונות (אי ביקור סדיר אצל רופא שיניים, שמירה על היגיינת פה לקויה, אכילת מוצרי מתיקה, עישון ועוד), יש סיכוי גבוה להחמיר את מחלת הסוכרת. מצב זה, נובע, כנראה, בגלל שמחלת החניכיים מגבירה את הסיכוי לחדירת זיהומים לגוף, אשר סובל ממערכת חיסונית חלשה עקב מחלת הסוכרת, ומקשה על בקרת רמת הסוכר בדם.

תופעות דנטליות שעשויות להיגרם עקב סוכרת

מחלות חניכיים הם התסמין העיקרי של הסובלים מסוכרת, אך מלבדן, ישנן תופעות שונות הנגרמות עקב סוכרת, וביניהן:

– זיהומים פטרייתיים באזור הפה, הבאים לידי ביטוי בכיבים לבנים או אדומים בפה

– יובש בפה, הגורם גם הוא לכאבים ולכיבים בפה

– זיהום בבלוטות הרוק הנגרם עקב יובש בפה

– חורים בשיניים

איך מטפלים בבעיות שיניים אצל חולי סוכרת?

ראשית, חשוב בכל ביקור אצל רופא שיניים (במיוחד אם מרפאת השיניים לא מכירה אתכם), לציין כי אתם סובלים מסוכרת. מידע זה הכרחי לצורך טיפול טוב המתאים לשיניים ולבריאות שלכם.

מלבד ביקור אצל רופא שיניים, ניתן לבצע מספר פעולות מניעה, שיצמצמו את הסיכון להופעת המחלות והתופעות שהוזכרו לעיל. למשל:

  1. מומלץ לצמצם עישון ושתיית אלכוהול
  2. אם אתם משתמשים בשיניים תותבות, חשוב להקפיד ולהסיר אותם מדי יום
  3. למצבי יובש בפה מומלץ לשתות הרבה מים וללעוס מסטיק ללא סוכר
  4. צחצוח שיניים ושימוש בחוט דנטאלי
  5. ביקור סדיר אצל רופא שיניים
  6. כמו כן, מחקרים מראים, שאנשים בעלי שליטה על רמת הסוכר שלהם בגוף, סובלים פחות ממחלות חניכיים ואינם נוטים לאבד את השיניים .

אופן הטיפול של רופא שיניים במטופלים הלוקים בסוכרת

כאמור, לפני תחילת הטיפול, חשוב ליידע כל רופא שיניים שמטפל בכם, כי הנכם סובלים מסוכרת.

על מנת לטפל בתופעות שהוזכרו לעיל, רופא שיניים יוכל להציג מספר אפשרויות יעילות:

  1. משחה אנטי- פטרייתית
  2. תחליפי רוק (ליובש בפה)
  3. שטיפות פה וצחצוח לשון
  4. טיפולי שיניים בסיסיים והכרחיים כמו: עקירה, השתלות שיניים, יישור שיניים

כדאי לדעת בנוסף, כי טיפולי שיניים אצל רופאי שיניים עשוי להימשך זמן רב עקב תהליך הריפוי האיטי השכיח בקרב חולי סוכרת. לכן, יותר מהכול, חשוב להקפיד על היגיינת הפה ובריאות הפה והלסת.

השתלות שיניים וסוכרת

מצב של סכרת לא מאוזנת (מצב של רמת המוגלובין A1C מעל 7.2) מוריד את הסיכוי לקליטת שתלים. הוא לא מונע לבצע שתלים ועדיין יש סיכויי הצלחה טובים, אולם סיכויי ההישרדות שלהם לאורך טווח יורדים.