טיפול שיניים בהרדמה מלאה גם לילדים

טיפול שיניים בהרדמה מלאה מומלץ במקרים מיוחדים בהם יש צורך בטיפול ממושך, בביצוע סדרת טיפולים יחד, במקרים של אפקט הקאה מוגבר או בעת פחד מהותי מהטיפול עצמו. אחת האוכלוסיות המיוחדות להן מומלץ לעבור טיפול שיניים בהרדמה מלאה, היא אוכלוסיית הילדים. עם זאת, אין ספק כי כאשר רופא השיניים ממליץ שהילד יעבור טיפול שיניים בהרדמה מלאה, צצות בכל הורה חושש שאלות רבות ומבלבלות. על כן, במאמר זה נענה על שאלות כגון מדוע מומלץ לבצע טיפול שיניים בהרדמה מלאה לילדים וכיצד יש להכין את הילד לקראת ההרדמה, וננסה להפיג מעליכם את הלחץ.

מדוע מומלץ לבצע טיפול שיניים בהרדמה מלאה לילדים?

אחוז גדול מאוד של האוכלוסיה חושש מטיפולי שיניים, קל וחומר ילדים. כאשר הילדים נכנסים לחדר של רופא שיניים, הם רואים את המכשירים המאיימים וחוששים מכאב עתידי. קשה מאד להסביר לילד שאתה הולך לעשות לו טיטפול לא נעים (ואולי כואב) על מנת לעשות לא טוב. תפיסת הזמן שלהם מדברת על כאן ועכשיו, ולא על העתיד הרחוק. בהתאם, ילד יעדיף במרבית המקרים לא להגיע אל רופא השיניים.

יתרה מכך, ילדים חוששים מאדם זר יטפל בהם ולכן, הם נכנסים לחדר הטיפולים בחרדה גדולה. טיפול שיניים בהרדמה מלאה עוזר להם לעבור את טיפולי השיניים מבלי לחוש כאב כלל וכן, עוזר להם לעבור מספר טיפולים יחד (סתימות, עקירות, ניקוי עששת וטיפולי שורש), כך שלא יהיה צורך שיחזרו שנית בתקופה הקרובה. טיפול שיניים בהרדמה מלאה ניתן גם כפתרון לילדים קטנים אשר קשה לתקשר איתם או לילדים עם בעיות התנהגות. חשוב לדעת כי טיפול שיניים בהרדמה מלאה מומלץ כפתרון אחרון, כאשר אין דרך טובה יותר לטפל בילד, ונעשה ניסיון להושיב את הילד לטיפול, שלא צלח.

כיצד יש להכין את הילד לקראת ההרדמה?

  • טיפול שיניים בהרדמה מלאה תמיד נשמע כנושא מלחיץ, גם להורה וגם לילד. לכן, כדי שהילד לא יחשוש מלעבור טיפול שיניים בהרדמה מלאה, יש ליצור עבורו סביבה חיובית התומכת בטיפולי שיניים ובשמירה על בריאות השיניים. לא מומלץ להסתיר מהילד את העובדה כי הוא הולך לעבור טיפול שיניים בהרדמה מלאה, עליו לדעת ולהיות מוכן לכך נפשית. בכל מקרה, מומלץ לשוחח על הנושא כמה שיותר, כדי להוריד את רף המתח.
  • ניתן לומר לילד כי המטרה העיקרית של טיפול שיניים בהרדמה מלאה היא לעבור מספר טיפולי שיניים בבת אחת, כך שיצטרך לחזור לביקורת בלבד, במקום לטיפולי שיניים נוספים. כמו כן, ניתן לדמות את ההרדמה המלאה לשינה בלי חלומות ולציין שכאשר יתעורר, הוא יקום ללא כאבים ועם שיניים בריאות ויפות.
  • ברשות הרופא, ניתן לתת לילדים להתקרב למכשירים ולהתנסות בהם, כך שיראו שלא מדובר במכשירים מאיימים. כדאי גם להסביר שההרדמה לא נעשית על ידי זריקה אלא על ידי מסיכה המשחררת חומר הרדמה מיוחד.
  • כדאי כמובן לציין בפני הילד, כי תהיו איתו ותשמרו עליו לאורך כל הטיפול. כמו שכבר ציינו, חשוב שהסברי ההורים יהיו עם חיוך, הרבה אורך רוח ופתיחות לשאלות.
  • בסיום הטיפול, כדאי להראות לילד את התוצאות של טיפול שיניים בהרדמה מלאה ולציין כי במהלך הטיפול הוא התנהג באומץ וגבורה. בצורה זו, אם יצטרך לבצע טיפול כזה להבא, הוא יבוא בגישה חיובית.

ניתן לראות כי טיפול שיניים בהרדמה מלאה יכול להיות פתרון אידיאלי עבור ילדים. באמצעות תמיכתכם, אורך רוח ומענה על כל שאלות הילד, ניתן להפיג את המתח האופף אותו ואתכם לפני הטיפול, ולשמור על שיניים בריאות הרבה יותר.