השתלות שיניים פרק ב'

במאמר הקודם בנושא, הזכרנו מספר הנחיות חשובות עליהן יש להקפיד עד כשבועיים מיום ניתוח השתלות שיניים. הנחיות אלו, הינן רק חלק מרשימה ארוכה של פעולות אותן מומלץ לבצע על מנת להשיג את התוצאות הטובות ביותר של הטיפול, ועל מנת להפחית ככל האפשר את הכאב ואת תופעות הלוואי.

בין ההנחיות החשובות על פי הן יש לנהוג בשבועיים הראשונים, הומלץ להימנע מאכילת מאכלים קשים, ולאכול מזונות עשירים בויטמינים של חלבון וסידן, הוסבר גם כי השתלות שיניים הוא תהליך שתוצאותיו עדינות, ועל כן, אין צורך לצחצח את השיניים בתקופה זו, ומומלץ להימנע משימוש במברשת שעשויה להפעיל לחץ על השיניים.

השבועיים הראשונים אחרי השתלת שיניים

נוסף להנחיות שפורטו לעיל, להלן מספר הנחיות נוספות על פי הן כדאי לנהוג לאחר ניתוחי השתלות שיניים:

  • מומלץ להימנע ממאמץ פיזי (ספורט, הרמת משאות) שעלול לגרום לדימום סביב שתלים דנטליים קיימים
  • אלכוהול מעכב את תהליך ההחלמה ולכן יש להימנע ממנו
  • עישון אף הוא מאט את תהליך ההחלמה, ולכן יש להימנע ממנו שבועיים לאחר טיפולי השתלות שיניים, וכשלושה ימים קודם לכן
  • יש להימנע ממשקאות ומאכלים קרים או חמים מדי
  • יש לטול אנטיביוטיקה ומשככי כאבים על פי הנחיות הרופא

כמו כן, ישנם רופאי שיניים המספקים מעין מגן אותו יש להניח על השתלים על מנת למנוע פגיעה בהם. מומלץ להיעזר באמצעי זה על פי ההנחיות.

השבוע השלישי לאחר השתלת שיניים

בשבוע זה, הנפיחות סביב השתלים כמעט ולא נראים לעין, ותחושת הכאב ואי הנוחות נעלמת כמעט לגמרי. בכל זאת, יש להקפיד בתקופה זו על צחצוח שיניים איטי ועדין סביב האזורים שטופלו, זאת באמצעות נוזל ייעודי כמו מי פה או משחת שיניים נוזלית. אין להשתמש במשחת שיניים חריפה, ויותר מכך, יש להימנע מצחצוח השתלים וביניהם. בתקופה זו, ניתן אף להסיר את החבישה והתפרים שבוצעו במהלך הטיפול.

השבוע הרביעי שלאחר הטיפול השתלת שיניים

נראה כי הזמן רץ, וכבר הגענו לשבוע הרביעי לאחר השתלות השיניים. התחושה בפה חזרה לעצמה, וניתן כבר להתחיל לאכול ולנגוס כל מאכל רצוי ולשתות משקאות באופן חופשי. בשבוע זה, יש להתחיל לצחצח את השיניים באמצעות מברשת ומשחת שיניים רגילה, אך יש לעשות זאת בעדינות ועל פי שלבי הצחצוח המקובלים. אם אין כלל תחושת כאב בעת הצחצוח, ניתן לבצע זאת באופן הרגיל. על מנת לקבל הסבר על אופן הצחצוח ואופן השמירה על היגיינת הפה, ניתן לפנות אל כל רופא שיניים או שיננית.

היום שאחרי השתלת שיניים

בכדי לשמור על תוצאותיהם של טיפולי השתלות שיניים לטווח ארוך, יש להקפיד על ההיגיינה של האזור, ולהימנע מהצטברות פלאק. יש להגיע אל רופא השיניים לפחות אחת לחצי שנה, ובמידת הצורך (ועל פי הנחיות הרופא), יש להגיע לביקורת אף מוקדם מכך.

במאמר הבא בנושא זה, השתלות שיניים – היום שאחרי: טיפים, נבחן כיצד יש לפעול בשגרת חיי היום יום, על מנת לשמר את תוצאות הטיפול.

הנחיות לאחר השתלות שיניים בשיטת אול און 4 או העמסה מיידית

בעת ביצוע השתלת שיניים עם העמסה מיידית או אול און 4 יש לשים לב גם לא לאכול אוכל קשה במשך חודשיים לפחות לאחר ביצוע הכתרים. נכון שקיבלתם שיניים קבועות ביום אחד, אבל העומס המוגבר על שתלים שלא נקלטו עדיין מבחינה ביולוגית ותפוסים בעצם שלכם על בסיס עיגון מכאני בלבד עשוי לגרום לכישלון של השתלים שביצעתם. עדיף לאכול מזון רך כמו פסטות, דגים ופירה עד לקליטה הראשונית של השתלים..