כיצד בוחרים רופא שיניים?

איך יכול אדם לדעת אם רופא שיניים שלו איכותי? בגלל שהוא נחמד? כי זה לא כאב? כי חבר המליץ לו? התשובה היא: הוא לא יכול לדעת. אין לו כלים מקצועיים לשפוט ולהעריך את איכותו של רופא שיניים או של והטיפול.

בישראל כ-7000 רופאי שיניים פעילים, העובדים בכ-4800 מרפאות שיניים. אתר זה, שנבנה ע”י רופאי שיניים, בדק רק חלק מהם. מן הסתם יש רופאי שיניים מוצלחים לא פחות, אך מבין אלו שנבדקו, הרופאים המופיעים באתר בהחלט עומדים בסטנדרטים גבוהים.

האתר מציין מרפאות שיניים בהן ניתן לקבל: שירותי רפואת שיניים איכותיים, בזמן סביר ובמחיר הוגן. התחייבות זו לאיכות באה לידי ביטוי ביכולתם הגבוהה של הרופאים, כמו גם בבחירת החומרים ושירותי המעבדה בהם הם נעזרים.

מרפאת שיניים איכותית תיבדק גם ברמת הניקיון והסטריליזציה, סוגי השתלות שיניים ועוד. לכל סתימה, כתר או שתל זמן חיים ממוצע. בחירה ברופא שיניים איכותי מונעת את הצורך בחזרה על הטיפול לאחר זמן קצר יחסית ומאפשרת בריאות, רמת אסתטיקה גבוהה ושקט נפשי.

למה צריך בכלל את האתר הזה? האם רופאי שיניים לא נבדקים כולם ממילא על ידי משרד הבריאות?

אז זה בדיוק העניין – שלא. לפי ההנחיות, האגף לבריאות השן של משרד הבריאות מחויב לבדוק מרפאת שיניים אחת לתקופה רק אם היא שייכת לתאגיד, קריא: חברה בע”מ, או קופת חולים.

רופאי שיניים פרטיים אינם מחויבים בבדיקה על ידי משרד הבריאות, ובדרך כלל נבדקים רק אם עלו במדגם, או שהוגשה נגדם תלונה.

הבדיקה של משרד הבריאות בדרך כלל לא כוללת בדיקה של יכולתו המקצועית של רופא השיניים, אלא בודקת נקודתית האם הוא שומר על הנחיות משרד הבריאות. לפי פרסום של משרד הבריאות, במסמך שנקרא: ממצאים בבקרות מרפאות שיניים ב2006- נמצא כי הסבירות למצוא חריגות אצל רופאי שיניים פרטיים גבוהה לפיכך מאשר אצל מרפאות שיניים של תאגידים שנבדקות.

האם זה אומר למשל שעדיף לטפל אצל רופא שיניים במסגרת מרפאת שיניים של קופת חולים שהיא תאגיד מאשר אצל רופא שיניים פרטי? ממש לא בטוח.

רופא שיניים פרטי ותיק עשוי להיות מנוסה יותר מאשר רופא שיניים צעיר שהתחיל לא מזמן לעבוד בקופה, רופא שיניים פרטי צעיר עשוי להיות מעודכן יותר בחומר הלימודים העדכני מאשר מאשר רופא שיניים ותיק שלא טרח להתעדכן, ובקיצור: בלאגן.

רק בדיקה מדוקדקת של כל רופא לגופו, גם בתחום המקצועי, גם בתחום השירות, וגם בהקפדתו על נוהלי משרד הבריאות עשויה לתת לנו תוצאה אמינה ברמה הצרכנית למי כדאי לנו לפנות. זו גם הסיבה שהאתר נוטה לא לבדוק מרפאות שיניים ששייכות לקופות החולים.

רופאי שיניים המועסקים בקופות מתחלפים בתדירות גבוהה יותר מאשר רופא שיניים פרטי העובד בתוך מרפאת שיניים השייכת לו, ותמהיל איכות הרופאים איננו בהכרח אחיד.

הבדיקה של אתר מרפאות שיניים מומלצות בישראל לא באה להחליף את בדיקת משרד הבריאות, שהוא אלמנט חשוב והכרחי במדינה מתוקנת, אלא להשלים אותה בסעיפים שעשויים לעניין את המטופל כצרכן.

אלמנטים כמו איכות הביצוע, מחירון המרפאה, קצב העבודה, והשירות ללקוח נבדקים אף הם לפני מתן המלצה.