כיצד למצוא רופא שיניים מומחה לילדים?

מומחה לילדים – לא כולם.

בעת בחירת רופא שיניים מומחה לילדים, יש להתייחס לקריטריונים הבאים:

א- הכשרת רופא השיניים: האם מדובר ברופא שיניים מומחה עם תואר ממשרד הבריאות? האם הוא רופא שיניים כללי המספק שירות מדי פעם גם לילדים? לא די בהכרזה: 'רופא שיניים מומחה לילדים', אלא, יש לעבור הכשרה המתאימה לכך. מאז שסל הבריאות כולל טיפולי שיניים לילדים, מתבצעים מרבית הטיפולים לילדים במסגרת קופות החולים. במרבית המקרים המטפלים הם רופאי שיניים צעירים ולא מומחים. אם הילד יושב בשקט ומקבל את הטיפול בהכנעה זה עשוי להספיק, אתאם מדובר בילד המביע התנגדות או שהטיפול מורכב, רצוי להיעזר במומחה.

ב- שנות הוותק והניסיון שיש לרופא השיניים, אלו עשויים להנחות את ההורים לגבי היכולת של רופא השיניים להתמודד עם הילד וצרכיו.

ג- האינטראקציה של רופא השיניים עם הילד

ד. האמצעים הטכניים העומדים לרשותו מבחינת ציוד וחומרים.

לפני שמבצעים את הסינון לגבי איזה רופא שיניים יתאים לטיפול בילד, יש לבצע חיפוש אחר רופא שיניים לילדים, זאת בדרכים הבאות:

הדרך הנפוצה ביותר לחיפוש רופא שיניים מומחה לילדים, היא באמצעות רשת האינטרנט. כדאי להקליד בשורת מנועי החיפוש את הביטוי (בשלמותו): 'רופא שיניים מומחה לילדים' או 'רופא שיניים לילדים' ולעבור על רשימת האתרים המוצעים.
למרות שיש אפשרות לסנן את המידע המופיע במנועי החיפוש ברשת, מומלץ להיעזר באתרים יציבים וותיקים, אשר מאפשרים חיפוש של רופא שיניים או מרפאת שיניים לילדים, על פי עיר מגורים, גיל הילד ואפילו סוג הטיפול. אתרים אלו יעזרו למקד את החיפוש ויציגו תוצאות מקסימאליות ברלוונטיות שלהן.
המלצת בני משפחה וחברים, אשר ילדיהם היו כבר בטיפול אצל רופא שיניים מומחה לילדים, והם יכולים לספר מניסיונם ולהנחות לגבי יתרונותיו של רופא השיניים, וגם בקשר לחסרונותיו או לקשיים עימם הם התמודדו בעת הטיפול.

הבחירה ברופא שיניים

איתור רופאי שיניים לילדים באמצעות הרשת, אינה מספקת, כך שההורים צריכים להימנע מפנייה אל רופא השיניים הראשון ברשימה, רופא השיניים אשר הפרסום שלו נראה צבעוני וזוהר ביותר או רופא שיניים אשר המרפאה שלו ממוקמת מול הבית. כמו כן, כדאי לבדוק האם רופא השיניים שייך לקופת החולים שלכם, ואם לאו- האם אתם מבוטחים דרכו באיזה שהוא אופן. שימו לב למה שמופיע באתר שלו. אם הוא לא מציין שהוא מומחה, אלא רק מטפל בילדים, הוא לא מומחה.

תוכלו תמיד לפנות אליו טלפונית ולשאול על מנת לקבל פרטים מורחבים יותר

– ישנם אתרים כלליים כמו הסתדרות רפואת שיניים בישראל, איגוד רופאי השיניים, או ארגון רפואת השיניים, באתרים אלו ניתן לקבל מידע אובייקטיבי אודות הכשרתו של רופא השיניים, אך כדאי לדעת כי לא כל הרופאים נמצאים באתרים אלו, ואין זה אומר דבר על כישוריהם, או על היחס שלהם לילד. כאן תצטרך להגיע ולבדוק בעצמך.

כדאי לזכור, ברוב הפעמים, רופאי שיניים (או מרפאות שיניים) ראשונים הנבחרים לילדים, עשויים ללוות אותם לאורך שנות הילדות שלהם, ואולי אפילו עד לגיל הבגרות, ולכן, חשוב להתאמץ ולתת תשומת לב מיוחדת לחפש אחר רופא השיניים הנכון, אשר יוכל לספק לילד את התשתית הנכונה והמקצועית לשמירה על היגיינת הפה ובריאות השיניים. יתכן ורופא זה ידרוש מחירים הגבוהים משמעותית מאשר בקופה, אולם בריאות הילדים והחוויה שלהם בטיפול עשויים להשפיע על יחסם לטיפולי שיניים בעתיד, ומכאן גם על בריאות שניהם לשנים קדימה.

טיפול שיניים בילדים עשוי להיות בעייתי ברפואת שיניים. קשה להסביר להם כי אנחנו עשויים להכאיב להם כדי לעשות להם טוב בסופו של דבר. בהתאם, על מנת ליצור אוירה מרגיעה ומקבלת, אשר הילד יוכל לשהות בה ולעבור טיפולי שיניים בלי התמודדות עם לחצים ופחדים, יש להקפיד על שני דברים עיקריים: בחירת רופא שיניים מומחה לילדים, ואיתור מרפאת שיניים ייחודית, המתאימה לקבלת ילדים.