כמו מיליון דולר – תכשיטי שיניים

טרנד בתאוצה: תכשיטי שיניים ! ומה הכי נפוץ? יהלומים!?!

אם בעבר שיניי זהב היו נחלתם של עולים חדשים ממדינות חבר העמים או גאורגיה הרי שהיום תרבות ה-HIP-HOP העלתה מחדש אופנה זו לנוער. ראפרים רבים נראים כשהם עונדים תכשיטי שיניים או ציפויי מתכת על שיניהם ויהלומים ובהשפעתם טרנד תכשיטי השינים תופס תאוצה. הלבנת שיניים – זה כבר לא מספיק בשביל להיות ממש קול.

כאשר פונים אל מרפאת שיניים לאסטטיקה דנטלית ושיקום הפה כל רופא שיניים יזהיר: "אל תתפתו להדביק תכשיטי שיניים או אבני חן ע"י דבק אקרילי לציפורניים או דבק 3 שניות – פעולות אלו עלולות להזיק לשן ולגרום לנזק בלתי הפיך. רופאי השיניים מיומנים בהליך ומשתמשים בדבק מיוחד המתאים למבנה השן ונטול חומרים רעילים. "

קיימים ארבעה סוגי תכשיטים:

1. GRILLS – אלו ציפויי מתכת על כמה שיניים קדמיות, לרוב עשויים מזהב, כסף או פלטינה. ציפויים אלו ניתנים להורדה מהשיניים ונעשים לרוב במרפאות שיניים מעטות. הציפויים הנ"ל יכולים להכיל גם יהלומים של תכשיטי שיניים או אבני חן המשובצים לתוכם. הביצוע של GRILL נעשה ע"י לקיחת מידות (כמו המידות שנעשות לכתרים), שליחתם למעבדה וייצור התכשיט במעבדה.

העלויות של הציפויים הנ"ל של תכשיטי שיניים אינן זולות היות והם מיוצרים ממתכות יקרות ועלולות להגיע למחיר של אלפי שקלים.

2. יהלומי שיניים – תכשיטי שיניים נפוצים מאד, לרוב אלו אינם יהלומים אלה אבני זירקוניום קטנות או קריסטלים המודבקות על פני שטח השן עם דבק הדומה לדבק איתו מדביקים ברקטים ליישור שיניים. יהלום אמיתי משבצים לתוך חומר השן ודבר זה עלול להזיק לשן – לכן אינו מבוצע. עלויות אבנים אלו אינן יקרות ומחירן נע בין 200-400 ₪.

3. תכשיטי שיניים של זהב בצורות שונות:בעלי חיים, חייזרים וכו… העשויים מזהב אמיתי ומודבקים אל פני שטח השן כמו היהלומים.

4. עגילי שיניים – תכשיטי שיניים שהם חישוקים מתכתיים המותקנים ע"י ביצוע חור בשן והחדרתם כמו עגיל באוזן. תכשיט זה פוגע רבות בשן וגורם לנזקים בלתי הפיכים!

הזמן הממוצע שתכשיט מודבק יחזיק מעמד על שן הוא 4-6 חודשים. גם הורדת התכשיט צריכה להיעשות ע"י רופא שיניים.

חסרונות לתכשיטי שיניים:

כל התכשיטים הם למעשה גוף זר שהודבק על השן ולכן הוא עלול לצבור חיידקים ושיירי מזון שלא מצליחים לנקות ואז הדבר עלול לגרום לעששת. יש צורך להקפיד על ניקויי מאד יסודי של התכשיט. במקרה של GRILL לעיתים נכנסים לתוכו שיירי מזון שלא יוצאות ובאם עונדים את התכשיט מספר שעות רב הרי שהדבר מזיק לפני שטח השן.

אלרגיות בחניכיים – קיימים בשוק תכשיטים שעשויים ממתכות לא אצילות כמו ניקל ,כרום או קובלט – ומתכות אלו עלולות לגרום לאלרגיות בחניכיים.

נסיגת חניכיים – תכשיטים מסוימים לוחצים על החניכיים וענידתם יכולה לגרום לנסיגת חניכיים בלתי הפיכה.