כתמים על השיניים

למה נוצרים כתמים לבנים בשיניים?

כולם רוצים שיניים לבנות וצחורות כשלג, אז מה עושים ואיך מתמודדים עם כתמים לבנים שהופיעו פתאום? ישנה חשיבות מכרעת לזמן היווצרותם של הכתמים הלבנים, באבחון ובטיפול בבעיה.

הסיבות להופעת כתמים לבנים ודרכי הטיפול

1. עששת התחלתית – בתחילת התהליך של היווצרות "עששת ראשונית" ניתן להבחין בכתם חלבי, גירי ללא בעיה מכנית בפני השטח של האמייל (השכבה החיצונית של השן). לרוב כתמים אלו יופיעו בחלקים שבין השיניים הקדמיות.
הטיפול- לרענן למתרפא הוראות של צחצוח ושימוש בחוט דנטלי או קיסמים .וגם- ניקוי של שיננית וטיפול בעששות על ידי שחזורים מחומר לבן.

2. פלואורוסיס –הסיבה הנפוצה ביותר לכתמים לבנים. זה מצב בו ריכוד הפלואור מגיע לרמות מאד גבוהות הן בשיניים והן בשלד. לרוב קורה כאשר ריכוז הפלואור הוא מעל 1PPM כלומר PART PER MILLION. יון הפלואור מגיע למינרל השן הנקרא הידרוקסיאפטיט ושם הוא משחלף יון סידן, כאשר הדבר קורה בריכוז נמוך אזי מינרל השן מתחזק, אולם בפלואורוסיס נוצר היפומינרליזציה של האמייל ואז כתם לבן. הטיפול – הפסקה של שתיית מים מופלרים.

3. פלאק דנטלי – בהרבה מקרים הפלאק הדנטלי,שכבת חיידקים מתים ושאריות מזון, מאובחנים "ככתם לבן" אולם למעשה צחצוח טוב או ניקויי של שיננית יסלקו כתם זה. הטיפול- לרענן למתרפא הוראות של צחצוח ושימוש בחוט דנטלי או קיסמים, ניקויי של שיננית וטיפול בעששות על ידי שחזורים מחומר לבן.

4. היפופלאזיה של האמייל – מצב בו אמייל השן אינו התפתח כהלכה מבחינת עובי או קשיותו, במצב זה תמיד תהייה פגיעה בפני השטח של האמייל. מצב זה יכול לקרות גם עקב חבלות לנבטי השיניים הקבועות ממכה שקיבלה השן הנשירה או נטילת אנטיביוטיקה בזמן ההיריון של האם. הטיפול – ציפויי חרסינה או כתרים כדי לכסות את הפגמים הן מבחינה אסתטית והן תפקודית כדי למנוע התפרקות של השן.

5. אמלוגנסיס אימפרפקטה- מחלה גנטית נדירה הגורמת לבעיה בהיווצרות האמייל, במחלה יכול להיווצר אמייל רך או חום ותוצאותיה הן כתמים לבנים, חומים ועוד שאר נזקים. ציפויי חרסינה או כתרים יכולים לכסות את הפגמים הן מבחינה אסתטית והן תפקודית כדי למנוע התפרשות של השן

6. הרגלים בעיתיים – הרגלי כסיסת ציפורניים, צחצוח אגרסיבי בנקודה מסויימת, שתייה מוגזמת של משקאות ממותקים עם קש הנמצא בנקודה מסויימת כהרגל. הטיפול – הימנעות מהרגלים בעיתיים.

7. ברקטים – ריבועי טיפול יישור שיניים, ריבועים אלו מפריעים לצחצוח התקין של השיניים ובמצבים של חוסר הקפדה נוצרת עששת ראשונית שלאחר הורדת הברקט מותירה כתם לבן. הטיפול – טיפול שיננית והלבנת שיניים עם הורדת הברקטים.

8. הסתיידויות – האמייל של השן מסתייד עליה ונראה כמו כתם לבן. הטיפול – מיקרואברזיה, שחיקת הכתם הלבן ע"י חומצה.

במקרים קשים של כתמים רבים ועיקשים יש צורך למסך את הכתם על ידי קומפוזיט, חומר לבן המשמש לסתימות לבנות, או ע"י חזיתות חרסינה, בשיטה זו הרופא שוחק קליפה חיצונית דקיקה של אמייל השן(0.5 מ"מ) ומדביק באופן מיוחד על השן עלה חרסינה דקיק שמהווה חלק אינטגרלי ממנה.