לוטוס – רשת מרפאות שיניים ללא תשלום

הפעלת רשת מרפאות שיניים ללא תשלום – האם יש דבר כזה?

בשנת 2006 הוקמה חברת “לוטוס” הפועלת ללא כוונת רווח וללא פרסום ביוזמה משותפת של אנשי העסקים אילן בן דב וקובי ויזל.

לפני שנתחיל נציין כי לאתרינו אי מרפאות שיניים, וכי המעוניין בטיפול צריך לפנות ישירות למרפאות ולא אלינו. “לוטוס” יוזמת ומיישמת פרויקטים חברתיים למען אנשים בעלי קושי כלכלי. פעילויות החברה מגוונות ונרחבות והן כוללות מימון תרופות לחולים במחלות כרוניות,שיקום תעסוקתי לנפגעי סמים,טיפול ושיקום לסובלים מהפרעות אכילה ובין היתר הוקמה גם רשת מרפאות שיניים לילדים שמונה נכון להיום כ-15 מרפאות במקומות שונים בארץ . רשת המרפאות מתוקצבת בארבע מיליון שקלים בשנה.הכסף מגיע בעיקר מהחברות שבשליטתו של אילן בן דב. מנכ”ל החברה קובי ויזל מאמין שטיפולי שיניים משפרים לילדים את איכות החיים ומפחיתים להם את הסבל.לדבריו ילד בן 14 שלא ביקר מעולם במרפאת שיניים, ישנה השפעה שלילית הן מבחינה אסתטית והן מבחינה תפקודית.

טיפול בילדים

מטרת ההחלטה לטפל דווקא בילדים היא להשקיע בעתידו של הילד ע”י טיפולים על פי הצורך וטיפול מניעתי הכולל הדרכה בצחצוח והיגיינת הפה. ילד שמגיע לטיפול ולא צחצח שיניים, לא יקבל טיפול. במרפאות יטופלו ילדים בני 6-18 בכל סוגי הטיפולים למעט אורתודונטיה.

על החברה לוטוס

החברה מתנהלת ע”פ קונספט עסקי לחלוטין שכולל יעדים ומטרות אך הרווח אינו מתבטא בכסף אלא בנתינה. המרפאות הוקמו ע”פ מודל קבוע, הרשות המקומית מתחייבת למצוא מקום שמתאים להקים מר”פ. עד היום טופלו כ-20,000 ילדים. נעשו עשרות אלפי טיפולים והיעד לשנה הבאה הוא להגיע ל 100,000 טיפולים. קובי ויזל עובד לבד ללא מזכירה ושרותי הנהלת חשבונות. הוא נוהג 1,000 ק”מ בשבוע ומבקר את כל הפרויקטים בעצמו לפעמים עובד עד השעות הקטנות של הלילה ומאושר מכל רגע של עשייה, הוא מתאר זאת כזכות גדולה לקום בבוקר ולעזור לילדים. לא לכל אחד יש את ההזדמנות לכך.

ברשת מועסקים 38 רופאי שיניים מכל העדות והדתות. כל מרפאה נמדדת ע”פ רמת הפעילות שלה. לכל הרופאים יעדים של תפוקות אליהם הם חייבים להגיע ,וכמעט כולם חורגים כלפי מעלה מהיעד שנקבע להם. לכל מרפאה יש מנהל רופא שיניים וכל המרפאות תחת פיקוח של משרד הבריאות,האגודה לרפואת שיניים לילדים ובפיקוח יו”ר האיגוד. ד”ר מלכה אשכנזי מבקרים במרפאות ובודקים את איכות הטיפולים,מקיימים ימי עיון שאותם מעבירה ד”ר אשכנזי בעצמה.

בנוסף לכך מתבצעת גם בקרה על השרות,טופס משוב מועבר במרפאות והמנכ”ל נוהג להתקשר למטופלים כדי לקבל את חוות דעתם. בקרוב תפתח מרפאה מרכזית אחת במרכז הארץ שתתרכז בטיפולי אורתודונטיה בלבד. העירייה איתה עובדת המרפאה מוותרת על הארנונה ומשלמת את חשבונות החשמל והמים. אגף הרווחה מפנה את הילדים למרפאה וכל שנותר לחברת “לוטוס” זה לגייס את צוות המרפאה הכולל רופאים,סייעות,שינניות ומזכירה. החברה משקיעה בהשתלמויות עבור הצוות המקצועי ומממנת משכורות דרך העמותה או קרן מקומית המקיימת עימם יחסי עובד-מעביד ואחראית על תשלום המשכורות וחוזי העבודה.

כל המרפאות נעימות ומעוצבות. אתר המרפאות: https://www.lotus.org.il/