למה צריך ללכת לרופא שיניים?

ביקור שנתי אצל רופא שיניים, יכול, במקרים רבים, להציל את החיים שלנו, ולמנוע התפתחות של מחלות ודלקות זיהומיות בגוף. מה הקשר בין בריאות הגוף לבריאות השיניים? על כך במאמר זה.

רופאי שיניים? קודם כל רופא, ורק אחר כך שיניים.

אם תשאלו כל רופא שיניים, תגלו כי, כחלק מאסמכתו לתפקיד, עבר הוא הכשרה בסיסית ברזי הרפואה, לכן, במסגרת טיפולי שיניים, יכול כמעט כל רופא שיניים, לזהות סימנים מוקדמים של מחלות חמורות, עוד הרבה לפני שהמטופל חש ברע. כך שתפקידו של רופא שיניים הוא הרבה מעבר לשמירה על בריאות הפה, והוא נוגע לרווחתו וחייו של האדם.

בחו"ל, הקשר בין רופאי שיניים לרופאי משפחה נפוץ וחזק יותר, ולא פעם, מפנים רופאי משפחה את מטופליהם אל רופאי שיניים (ולהפך), כחלק מתפיסה רחבה יותר של מושג הבריאות. יותר מכך, ישנם חולים אשר מוותרים על ביקור אצל רופא משפחה כיוון והם חשים בטוב, אך הם מקפידים לבקר אצל רופא שיניים כחלק מהשגרה.

אחד המקרים הנפוצים של גילוי מחלה מסוכנת כחלק מבדיקה שגרתית אצל רופא שיניים, התרחש כאשר ד"ר פאטל, מכפר אדמונטון שבצפון לונדון בדק את אחת המטופלות שלו, בת ה-57, שחשבה כי היא סובלת מתסמינים שונים הנובעים מגיל המעבר.

בצילום שביצע אותו רופא שיניים, נמצא כי בין השיניים החלו להיווצר רווחים גדולים שאינם טבעיים, כמו כן, בבדיקה נראה כי פנים הלחי של המטופלת מכוסה כתמים לבנים. ד"ר פאטל הפנה את המטופלת לראות אנדוקרינולוג, שמצא כי המטופלת סובלת מגידול נדיר על בלוטת יותרת המוח, גידול שגרם לגוף לייצר הורמון גדילה ברמה מופרזת.

דוגמא זו, מצביעה על מקרה ברור, בו לרופא המשפחה לא הייתה אפשרות לזהות את המחלה בשלב כה מוקדם, כפי שעשה רופא השיניים, שסייע למטופלת ומנע ממנה סבל רב.

תסמינים שעשויים להצביע על מחלות וזיהומים בגוף

אחד המקרים הנפוצים אותם ניתן לזהות בעיקר על ידי בדיקת רופא שיניים, הוא אבחנה של סרטן הפה, אשר נגרם בעיקר עקב עישון וצריכה מופרזת של שתיית אלכוהול. זיהוי סרטן הפה מתרחש כאשר ישנן נפיחויות לא מוסברות בחלל הפה, כולל באזור הלחיים, בלוטות הרוק והשקדים.

מחלות נוספות אותן ניתן לזהות בבדיקת רופא שיניים הן: לוקמיה, סוכרת, אוסטיאופורוזיס, מחלת אדיסון, HIV ועוד. בין התסמינים הנפוצים למחלות אלו: חניכיים מדממות, נפוחות ורחבות, פה עתיר בכיבים, ריח אצטון הנובע מהפה, מורסות ומוגלות חוזרות ונשנות, עצמות שיניים חלשות ושבריריות, פיגמנטציה של רקמות הפה והחניכיים, בלוטות לימפה נפוחות ועוד.

אבחנה מוקדמת של מחלות אלו ואחרות, עשויה לסייע לטיפול יעיל ואפקטיבי יותר, וכמובן, להחלמה מהירה ובטוחה יותר.
לסיכום,

ביקור שנתי אצל רופא שיניים, הכרחי לשמירה על בריאות הפה והשיניים שלנו, מסייע להיגיינה ולמראה שלהן, חוסך לנו כסף ואפילו יכול להציל את החיים שלנו. על מנת להשיג את התוצאות הטובות ביותר, חשוב להקפיד על צחצוח נכון מספר פעמים ביום, שימוש בחוט דנטאלי ותזונה מאוזנת, ללא מוצרי מתיקה.