מה צריך לדעת לפני שעוברים טיפול בהרדמה כללית?

מספר דברים חשובים לפני טיפול שיניים בהרדמה כללית – האם זה רק לפחדנים, או שכדאי לכל אחד?

החלטתם לעבור טיפול שיניים בהרדמה כללית? ההחלטה לוותה וודאי בהתלבטויות רבות, ובצדק, שכן לא מדובר בתהליך מובן מאליו. טיפול שיניים בהרדמה מלאה או כללית הוא הליך חשוב, אשר דורש תשומת לב מלאה.

במאמר זה נציין מספר דברים אליהם יש לשים לב ואותם יש לעשות, עוד לפני שאתם עוברים טיפול שיניים בהרדמה כללית.

  1. ראשית, כדאי לדעת כי כמו כל ניתוח המתבצע בהרדמה מלאה ומשלב התערבות לא טבעית, גם טיפולי שיניים בהרדמה כללית מלווים בסיכון כלשהו. לרוב מדובר בתופעות לוואי זניחות, כגון נפיחות, בחילות או בלבול. הסיכון שביצוע טיפולי שיניים בהרדמה כללית יסתבך הוא נמוך ביותר, ועומד על 1:150,000 בלבד.
  2. גם אם מדובר בסיכון נמוך יחסית, חובה עליכם, לפני שאתם עוברים טיפול שיניים בהרדמה כללית, לברר את זהות רופא השיניים המטפל ואת מומחיות המרפאה. רק רופא שקיבל אישור מיוחד לעסוק בתחום, יכול לבצע טיפול שיניים בהרדמה כללית.
  3. לגבי מרפאת השיניים, כדאי שתדעו שאך ורק מרפאה המצוידת באישור ממשרד הבריאות יכולה לבצע טיפול שיניים בהרדמה כללית. האישור ניתן אך ורק לאחר שבודקים שאכן יש ברשות המרפאה את כל הכלים הנחוצים לביצוע טיפול שיניים בהרדמה כללית, כלים למקרה חירום, ושהרופאים הפועלים בה הם מומחים לביצוע טיפול שיניים בהרדמה כללית.
  4. מומלץ לבדוק שברשות המרפאה יש את הכלים החדישים והמתקדמים ביותר לביצוע טיפול שיניים בהרדמה כללית. יש לוודא כי במרפאה יש תרופות סותרות הרדמה, מכשיר ניטור, מערכת לאספקת חמצן ומערכת המתריעה בעת ירידת הלחץ במערכת זו. כדאי גם לבדוק כי בעת הצורך, חלילה, המרפאה יכולה להתמודד עם מצבי עזרה ראשונה.
  5. חשוב לוודא שאת ההרדמה עצמה מבצע אך ורק מרדים בעל תואר מומחה, אשר הוא או הצוות שלו נשארים במהלך הטיפול ומוודאים שהכול מתנהל כשורה. כל חמש דקות במשך התהליך של טיפול שיניים בהרדמה כללית יתבצע רישום של קצב הלב, לחץ הדם, ריווי החמצן בדם וקצב הנשימה.
  6. במשך התהליך של טיפול שיניים בהרדמה כללית המטופל יהיה מחובר לעירוך תוך-ורידי, עד לשובו להכרה מלאה.
  7. הכנה לקראת טיפול שיניים בהרדמה כללית: טיפול שיניים בהרדמה כללית כולל בתוכו שלבים רבים ומחייב גם שלב התאוששות, ולכן נדרשת שהייה ארוכה יותר במרפאה. מומלץ להגיע מספר דקות לפני השעה שיועדה לכם, כדי שתוכלו לוודא שהכל עובד כראוי, מבלי להכנס בלחץ לטיפול. זכרו כי לפני טיפול שיניים בהרדמה כללית עליכם להיות בצום.
  8. מכיוון שאחרי הרדמה מלאה אתם עשויים להיות עדיין מטושטשים קמעה,עליכם להביא איתכם מלווה.
  9. חשוב לנוח 24 שעות לאחר טיפול שיניים בהרדמה כללית. לכן, 24 שעות לאחר טיפול שיניים בהרדמה כללית, לא מומלץ לשתות אלכוהול, לאכול מאכלים חמים מדי או קרים מדי, לנהוג ברכב ולהפעיל ציוד כבד. נצלו זאת.
  10. 10. טיפול שיניים בהרדמה מלאה איננו לפחדנים בלבד. ניתן לבצע השתלות שיניים ביום אחד שמשך הטיפול בהן ארוך, ורמת הלחץ הנפשי גבוהה, גם בהרדמה מלאה וגם בטשטוש עמוק, וכך לא לחוות את הטיפול. אנשים רבים מבצעים השתלות שיניים כאלה גם ללא הרדמה או טשטוש. זה עניין של רמת החרדה וגם של רמת הנוחות.

ושיהיה בהצלחה.