התמחויות לא מוכרות של רופאי שיניים

כולנו יודעים כי באופן כללי, רופא שיניים הוא אדם אשר מתקן ומטפל בשיניים שלנו, אך מה שרבים לא יודעים הוא, שישנם רופאי שיניים המתאימים לסוג מסוים של טיפולים או לאוכלוסייה ספציפית של מטופלים.

לפני שאנחנו פונים ומגיעים אל מרפאת שיניים לפגוש רופא שיניים, כדאי שנכיר ונדע מיהו רופא השיניים הנכון ביותר עבורנו ועבור הקרובים לנו. במאמר זה נציג סוגים שונים של רופאי שיניים, ונבחן מהם יכולים לעשות בשבילנו.

רופא שיניים מומחה להשתלות שיניים

באופן ביזארי, על אף שבמדינת ישראל מבוצעים ביחס לכמות האוכלוסייה מספר אדיר של השתלות שיניים, אין בישראל התמחות מוכרת בענף זה. כירורגים לפה ולסת שעיקר עבודתם באיחוי לסתות שבורות והסרת גידולים, מבצעים גם השתלת שיניים, וכך גם מומחי חניכיים. עם זאת, חשוב לדעת כי עד 2015 לא כללה ההתמחות של מומחי החניכיים קורס ספציפי בנושא של השתלות שיניים. רופאי כלליים שעמדו בבחינות הלשכה של הארגון הבינלאומי להשתלות שיניים (ICOI) יכולים לקבל תעודה הנקראת 'DIPLOMATE' המסמיכה אותם כמומחים להשתלות שיניים במספר מדינות בעולם (גרמניה, פלורידה ועוד). עם זאת, תעודה זו איננה מוכרת בישראל שכן אין לפי משרד הבריאות התמחות כזו.

רופאי שיניים לקשישים

למרות שקשישים יכולים לפנות גם אל רופא שיניים כללי, ישנם רופאי שיניים אשר תחום ההתמחות שלהם הוא בבני גיל הזהב. רופאי שיניים אלו נקראים גם רופאי שיניים גריאטריים המתמחים בטיפולי שיניים ולסתות למבוגרים. קשישים זקוקים לרופא שיניים מיוחד אשר יהיה מודע לצרכים השונים שלהם, כגון: תזונה מיוחדת, חולשת השיניים והסיכוי לנשירתן, מחלות זקנה שונות, קשיים תפקודיים וכדומה. רופאים מסוג זה יבצעו שיקומים מצוינים של תותבות נשלפות, וכמובן גם השתלות שיניים.

רפואת שיניים קוסמטית

כאשר אנחנו מעוניינים לטפל בשיניים שלנו לצרכים אסתטיים בלבד, ולבצע הלבנה ויישור של שיניים או החדרת שתלים, כדאי לנו לפנות אל רופא שיניים אשר מתמחה בקוסמטיקה רפואית אשר תהפוך את החיוך שלנו ליפה יותר. למרות שטיפולי שיניים קוסמטיים יכולים להתבצע גם על ידי רופאי שיניים כלליים, רק לרופאי שיניים המתמחים בקוסמטיקה יש את המיומנות הגבוהה הדרושה והציוד המשוכלל ביותר על מנת לעשות זאת. בנוסף, רק רופאי שיניים אשר קוסמטיקה היא תחום התמחותם, מתפתחים כל העת בחידושים רלוונטיים בתחום.כעירון, אסתטיקה דנטלית איננה מהווה התמחות מוכרת בישראל.

רופאי שיניים וטרינריים – טיפולי שיניים לבעלי חיים

גם בעלי חיים זקוקים לרופא שיניים. בעלי חיים יכולים לסבול מעששת, אבנית, דלקת חניכיים, ריח לא נעים מהפה וכן הלאה. טיפול בבעלי חיים שונה לגמרי מטיפול בבני אדם ולכן טיפול זה דורש התמחות מיוחדת. מלבד הטיפול בשיני החיות, רופא שיניים וטרינרי גם מנחה את בעליהם כיצד לשמור ולתחזק את שיניהם של בעלי החיים.

רופאי שיניים פתולוגים משפטיים

ברופאי שיניים משפטיים אנחנו נתקלים בעיקר בסדרות טלוויזיה כגון CSI ודומיהן. לרופאי שיניים משפטיים תפקיד חשוב והוא, לבדוק את השיניים של אנשים שזהותם לא ידועה. רופאי שיניים משפטיים עושים זאת על ידי בחינה של מבנה השיניים והלסת והשוואה מול רשומות שיניים הקיימות בקרב רופאי השיניים הכללים. בתקווה שלעולם לא נצטרך להשתמש בשירותיהם.

רופאי שיניים כלליים

ההתמודדות הגדולה ביותר שלנו היא עם רופאי שיניים כלליים, שתפקידם לבצע את מרבית טיפולי השיניים, החל מניקוי שיניים והסבר על אופן התחזוקה שלהם (תפקיד אותו לרוב מבצעת השיננית) וכלה בביצוע ניתוחים קוסמטיים וטיפולי שורש. לכן, כאשר אנחנו סובלים מכאב שיניים כלשהו, עלינו לגשת במהירות אל רופא שיניים מקומי קרוב, רופא השיניים יבחן את מקור הכאב ויטפל בו, ובמידת הצורך, יפנה אל רופא שיניים אחר המתמחה בתחום הטיפול הרלוונטי.