סוגי ציפויים לשיניים

אנחנו חיים במציאות שבה למראה האסתטי ישנה חשיבות רבה, ולכן מי שסובל ממראה שיניים שאינו אסתטי בדרך כלל עושה מאמצים מירביים כדי לטפל בסוגייה.

למרבה המזל, רפואת שיניים מודרנית מעמידה בפני כל אחד מאיתנו מגוון אפשרויות לטיפול בכך, בשורות הבאות ננסה לבדוק מהן האפשרויות הללו ואילו סוגי ציפויים לשיניים קיימים כיום בשוק.

מי זקוק לציפוי לשיניים?

לפני שנדון בבחירת אפשרות מתאימה מתוך מבחר סוגי ציפויים לשיניים, יש לבחון מי עשוי להזדקק לציפוי כזה. ציפויים לשיניים יתאימו למטופל שנוצרו בשיניו הקדמיות פגמים אסתטיים כמו מרווח גדול, שיניים שבורות, שיניים מוכתמות מאוד או שיניים בעלות צורה שאינה אסתטית. חשוב להדגיש כי במקרה של שיניים מוכתמות, יש לבדוק קודם כל את האפשרות לביצוע הלבנת שיניים. רק במקרה שבו מצב השיניים חמור מאוד, כמו למשל שיניים שהוכתמו כתוצאה מצביעה פנימית, יהיה צורך לבחור בציפויים.

סוגי ציפויים לשיניים

קיימים כיום מבחר של סוגי ציפויים לשיניים, להלן העיקריים שבהם:

ציפוי חרסינה

הראשון מתוך סוגי ציפויים לשיניים הוא ציפוי חרסינה המבוסס על שימוש באותו חומר ממנו מיצרים כתרים. במקרה כזה, תהליך הציפוי נפרש על גבי שני טיפולים, והתוצאות שמתקבלות הן בדרך כלל בעלות מראה ותחושה טבעיים, היות והציפויים מסייעים לשיניים לתפקד באופן תקין.

יתרון נוסף של טיפול מסוג זה, טמון בעובדה שהוא מצריך הסרה מינימלית יחסית של חומר השן. השלב הראשון בטיפול מבוסס על שיוף השן הקיימת. לאחר מכן החומר המשוייף נשלח למעבדה לצורך הכנת הציפוי, אשר מודבק בחזית השן במהלך השלב השני והאחרון של הטיפול.

ציפוי חרסינה לומינרס

קיים סוג ציפוי נוסף, שעשה עלייה ארצה רק בשנים האחרונות מארה"ב- והוא ציפוי הלומינירס. המותג האמריקאי מתמחה בייצור ציפויים דקים במיוחד, שאת עוביים ניתן להשוות לעובי עדשת מגע ממוצעת. סוגי ציפויים לשיניים מסוג לומינירס נחשבים לנוחים יותר ביחס לטיפול באמצעות חרסינה, היות והם אינם מצריכים השחזה מוקדמת אלא מודבקים ישירות על קדמת השיניים, ולכן ניתן גם להשלים את הטיפול במפגש בודד.

עם זאת, סוגי ציפויים לשיניים מסוג זה לא יתאימו לכל המטופלים, היות ומדובר בשכבה דקה מאוד שחושפת את השן שנמצאת מתחתיה, ולכן היא מצריכה שיניים קיימות שמצבן לא חמור במיוחד. כיום לא מייצרים ציפויי לומינירס בארץ, ולכן כדי ליהנות מציפוי מסוג זה יש להזמין אותו במיוחד מהמעבדות בארה"ב ולייבא אותו ארצה, מה שמייקר כמובן את עלות הטיפול באופן משמעותי.

קומפוזיט

סוגי ציפויים לשיניים שזוכים לפופולאריות רבה הם ציפויי הקומפוזיט, היות והם הזולים ביותר ביחס לשאר השיטות שהוזכרו. עלות ציפוי לשיניים במקרה כזה תהיה מבוססת בעיקר על המיומנות של רופא השיניים ויכולתו לשחזר שיניים עד לחזרתם למראה הטבעי, ופחות על עלות הציפוי עצמו, בניגוד למשל לציפוי לומינירס.

עם זאת, למרות האטרקטיביות במחיר, גם לשיטת טיפול זו, קיימים חסרונות: סוגי ציפויים לשיניים המבוססים על קומפוזיט יתאימו רק למטופלים הסובלים מבעיות אסתטיות קלות בלבד, מאחר ואין באפשרותם להסתיר בעיות משמעותיות יותר כמו באמצעות ציפוי החרסינה למשל.

בנוסף, היות ומדובר בציפוי זול יחסית, הוא עתיד להישחק עם הזמן, מה שלא צפוי לקרות עם ציפוי הלומינירס או החרסינה, ולכן הוא דורש תחזוקה שוטפת מצד המטופל וטיפול מחודש הכולל שיוף והוספת חומר כל שנתיים-שלוש. מי שבוחר בציפוי מסוג זה צריך לקחת בחשבון שקיים סיכוי לא מבוטל שהציפוי יסדק עם הזמן, מה שלא צפוי לקרות בציפויים המוכנים במעבדה למשל.

לסיכום, ציפוי לומינירס וציפוי חרסינה הם סוגי ציפויים לשיניים שנחשבים לעמידים וחסינים מאוד, ולכן המטופל לא עתיד לסבול משום תופעות לוואי, גם שנים לאחר הטיפול. כדי להבטיח זאת, חשוב לעבור את הטיפול אצל רופא שיניים מוסמך בלבד, שמתמחה בתחום הציפויים. כמו כן, ובמיוחד כשמדובר בציפויי קומפוזיט, מומלץ להימנע מעישון ושתיית משקאות המבוססים על קפאין כדי לשמור על צבעו המקורי של הציפוי.

האם אפשר לעשות ציפוי חרסינה בכל מרפאת שיניים?

התשובה היא לא. ישנם רופאי שיניים שאינם עוסקים בתחום הקוסמטי. אחרים יודעים לעשות ציפוי חרסינה רגיל, אך לא ציפויי לומינירס הדורשים הסמכה נוספת של קורס מיוחד. שאל את רופא השיניים שלך עם מה הוא עובד.