סיבות לאובדן שיניים אצל מבוגרים

אובדן שיניים אצל מבוגרים יכולה להיות מביכה מאוד ולא נעימה. במקרה של אובדן שיניים, נהוג להשתמש בשיניים תותבות או לבצע טיפול השתלות שיניים.

השתלות שיניים של שתלים הן טיפול חודרני ולא בהכרח זול, אשר ניתן להימנע ממנו על ידי הקפדה וביצוע מספר פעולות באופן יומיומי. במאמר זה נסקור את הגורמים השכיחים לאובדן השיניים בגיל המבוגר, נבחן מהן השיטות למניעה או צמצום של אובדן השיניים, ונגלה האם ניתן לוותר על השתלות שיניים או שמא מדובר בגורל בלתי נמנע.
אובדן שיניים- קבוצות סיכון

מחקרים שונים מצביעים על כך שישנם מספר קבוצות סיכון אשר הסיכוי לאובדן שיניים אצלם, מוגבר. לא תמיד ניתן לדעת מהי הסיבה לכך שדווקא בקרב קבוצות אלו, הסיכון גדול יותר. אלו הן קבוצות הסיכון:

-מבוגרים בני 65 ומעלה

– מעשנים

– חולי סוכרת

– אנשים הסובלים מלחץ דם גבוה

– הסובלים מדלקת פרקים שגרונית, ובפרקינסון

אובדן שיניים נפוץ גם בקרב מטופלים אשר מעולם לא היו אצל רופא שיניים או ביקרו בתוך מרפאת שיניים, או שהיגיינת הפה שלהם לקויה מאוד ואין הם משתמשים במברשת שיניים ואמצעים אחרים.

חשוב לדעת כי לא כל אחת מקבוצות הסיכון מורשית לבצע השתלות שיניים. למשל, השתלות שיניים אינן יעילות בקרב מעשנים, עישון יכול לגרום לכישלון של שתלים דנטליים. בחלק מהמקרים גם קבוצת חולי הסוכרת לא תורשה לבצע השתלות שיניים כיוון ובמקרה של סוכר לא מאוזן השתלים אינם נקלטים כראוי וסיכויי ההצלחה יורדים. לכן, כל אחת מקבוצות סיכון אלו, חייבת לעשות את מירב המאמצים על מנת להימנע מאובדן שיניים.
חניכיים פגועות

מחלות חניכיים הן המצב הקשה ביותר של פגיעה בחניכיים, כאשר דלקת חניכיים היא צורה מתונה יותר שלה. מחלות חניכיים נפוצות בקרב גברים, נשים וילדים, והן נוצרות עקב הצטברות חמורה של חיידקים על השיניים ולאורך קו החניכיים. מחלות חניכיים פוגעות באובדן מסת העצם התומכת בשיניים, מה שעלול לגרום להן להיות רופפות ולנשור. ניתן להימנע ממחלות חניכיים על ידי הקפדה על צחצוח שיניים נכון ועל שימוש בחוט דנטלי באופן יומיומי.

חשוב לדעת כי לבצע השתלות שיניים בקרב מטופלים הסובלים ממחלות חניכיים עשוי להיות בעייתי. מטופל המעוניין לבצע השתלות שיניים צריך לדאוג ולטפל, ראשית, בחניכיו.

עששת

בעוד מחלות חניכיים יכולות לגרום לאובדן שיניים רבות, עששת יכולה להוביל לאבדן שן בודדת. עששת נגרמת עקב הצטברות של פלאק (אבנית) על השיניים. בתחילה, העששת פוגעת בחלק החיצוני של השן (שכבת האמייל) והיא עלולה לחדור אל חלקו הפנימי של השן ולגרום נזק רב עד כדי פגיעה מסיבית של השן. במקרה כזה, לא ניתן להציל את השן ויש להסירה. שן שהוסרה עקב עששת תוחלף באמצעות השתלות שיניים.

על מנת שניתוח השתלות שיניים יחזיק מעמד, ולא יהיה צורך בביצוע טיפולים נוספים על השיניים האחרות, יש להקפיד על היגיינה מוגברת של הפה.

פציעה וחבלה

תאונות או אירועים חריגים, כגון תאונות דרכים, תקיפה, תאונות ספורט וכדומה, עלולים לגרום לפגיעה באזור הפנים ולאבדן שיניים. פגיעה שכזו יכולה לגרום נזק למבנה השן, או לגרום לשן לזוז במקומה. במקרה של אבדן שיניים עקב פציעה, השתלות שיניים הן פתרון מצוין.

לסיכום, ניתן להגן על השיניים ולהימנע מביצוע השתלות שיניים על ידי הקפדה מלאה על היגיינת הפה. לגבי פציעה, למרות שלא ניתן לחזות אותה, מומלץ להשתמש באמצעי זהירות שונים כגון מגני ספורט, חגורת בטיחות, זהירות בכביש והימנעות מתגרות.