פנייה לרופאי שיניים במצבי חירום

ישנן מחלות ובעיות שיניים, המתפתחות בהדרגה, ותופעות הלוואי שלהן באות לידי ביטוי רק לאחר מספר חודשים של הזנחת בריאות השיניים, וישנן תופעות אשר עשויות להתרחש לפתע, בלי התראה מראש, ואלה, מצריכות טיפול שיניים מידי, אצל רופאי שיניים או בחדר מיון. מקרים כאלו נקראים מצבי חירום ועליהם נעסוק במאמר זה.

מידע כללי אודות טיפולי חירום

טיפול עזרה ראשונה בעת חירום הוא מעין כיבוי שריפות, דהיינו, במסגרתו בוחר רופא שיניים לטפל אך ורק בסימפטום שיוצר הפרעה וכאב, מבלי לטפל בגורם באופן עמוק, לכן, במסגרת שירות החירום לא תקבלו טיפולים אותם ניתן לדחות, כמו שתלים, הלבנת שיניים או יישור שיניים.

מחיר השירות

רופאי שיניים רבים, אולי אפילו כולם, גובים מעט יותר על טיפולי שיניים שבוצעו בזמני חירום, ולו רק בגלל שהם נדרשים לדחות או לבטל מטופלים שקבעו מראש. ישנם רופאי שיניים אשר מספקים שירות זה מחוץ לשעות העבודה שלהם, ואפילו בלילות במסגרת מרפאות הפתוחות 24/7, ואז המחיר אותו הם גובים, הוא בהתאם.

החלום ושברו

יש אנשים, אשר מחפשים אחר השתלת שיניים ברמת גן, למשל, והם יוצרים קשר עם רופאי שיניים בשעות בהם אין שירות רגיל, אלא רק שירות לשעת חירום.

יש שעושים זאת בתום לב, ויש שחושבים כי כך יוכלו להשיג טיפול בתאריך מוקדם יותר. בפועל, מעטים מאוד המקרים בהם קיבלו רופאי שיניים מטופלים אשר אינם זקוקים לטיפול מידי, וברוב המקרים, הלקוח נדחה בנימוס על הסף ומופנה לחייג בשעות הפעילות הרגילות.

איך תדעו שאתם במצב חירום?

מצב חירום הוא סיטואציה די ברורה, אשר בעת התרחשותה, קשה מאוד להמשיך ולהתנהל בחיי היום יום, ויש צורך בטיפול מידי לצורך הקלה.

בהמשך לדוגמא שהוזכרה לעיל, אם השתלות שיניים אינן מצב חירום, אז מה כן? באיזה מקרה יש לפנות מידית לחיפוש רופאי שיניים מקצועיים שיספקו שירות חירום? אלו המקרים הנפוצים:

  • כאבים חזקים במיוחד
  • דימום שאינו פוסק
  • נפיחות באזור הלסת והלחיים
  • שן שבורה או מתנדנדת (לא שן חלב)
  • כתר שנפל
  • אי יכולת לפתוח את הפה בצורה ראויה ועוד

בכל אחד מהמקרים הללו, מומלץ ליצור קשר מידי עם רופאי שיניים המספקים שירות באזור מגוריכם לצורך התייעצות וקביעת פגישה דחופה (עדיף לנסות וליצור קשר עם מספר רופאי שיניים, כיוון ולא כולם מספקים שירות עזרה ראשונה בעת חירום).

ישנם מקרים בהם רופא השיניים שיענה לכם, יטען כי הטיפול אינו דחוף וכי מומלץ להגיע לפגיעה קבועה מראש, וישנם מקרים דחופים, אשר עשויים לגרום לנזק בלתי הפיך ואפילו לסכנת חיים כאשר לא מטפלים בהם במהירות, ואלו מצריכים טיפול חירום מידי.

התמודדות עם מצבי חירום בבית

במקביל לשיחת הטלפון שלכם / או של בני המשפחה שלכם, אל מוקדי החירום, מומלץ כי תבצעו מספר פעולות, אשר יוכלו להקל עליכם באופן זמני. פעולות אלו יקלו על הכאב ואי הנוחות שנגרמו לכם, וגם יצמצמו את הסיכון להחמרת המצב.

במאמר הבא בנושא, נציג את המדריך השימושי למצבי החירום, שיעזור לכם להתמודד עימם ולדחות את הטיפול בשיניים לרופאי שיניים שיבחרו על ידכם מראש, ובלי לחץ.