רופאי שיניים – לא רק לבני אדם

כן, גם בעלי חיים זקוקים לטיפולי שיניים ולכן גם להם יש רופאי שיניים. לבני האדם, רופאי שיניים הם מומחים המתמחים אך ורק בתחום הגיינת ובריאות השן.

לעומת זאת, לבעלי החיים הרופאים הם לא רק רופאי שיניים, הם בעצם ווטרינרים שהידע שלהם הנו נרחב ביותר וכולל כל נושא ותחום הנוגעים לבריאותם של בעלי החיים.

במאמר זה, נסביר מדוע גם בעלי חיים זקוקים לרופא שיניים, נבחן כיצד אפשר לבחון באופן עצמאי את שיניהם של חיות המחמד שלנו וכן, נדריך כיצד כדאי לפעול לאחר שנמצאו סימפטומים המחייבים טיפול של רופאי שיניים. מכיוון שחיית המחמד הנפוצה ביותר היא כלב, מפאת הנוחות מרבית המאמר יתמקד בכלבים, למרות שאין הבדל מהותי באופן הבדיקה, הטיפול והמניעה (ולא בסדר הזה).

מדוע חיות מחמד זקוקות לטיפול רופאי שיניים?

כמו לבני אדם, גם לבעלי חיים יש שיניים, חניכיים וכמובן, רובד חיידקים. כלב שלא מטפלים בשיניו, עלול לסבול מריח פה רע, מנ

שירת שיניים, מכאבים חריפים ואפילו גרוע מכך. מחקרים קליניים אחרונים הוכיחו קשר בין מחלות לב, כבד וכליות לבין מחלות שיניים וזאת בגלל חיידקי השיניים המסוגלים לחדור אל מחזור הדם ולהגיע לאיברים קריטיים בגוף.

לכן, כל כלב (או חיית מחמד אחרת), אשר לא נדאג ונשמור באופן קבוע על שיניו, יזדקק לטיפול של רופאי שיניים. אם הביקור אצל רופאי שיניים לרוב לא נעים לכלב, חישבו כיצד הכלב מרגיש וסובל את הכאב המלווה את הבעיות בשיניים.

,מרבית החיות אינן מראות סימני כאב ולכן, הכלב ימשיך לאכול ולהתנהג כרגיל, עד אשר הכאב יהיה בלתי נסבל. בשלב זה, הטיפול אצל רופאי שיניים יהיה עבור הכלב (ועבור הכיס שלכם) קשה מנשוא.

איך יודעים שחיית המחמד זקוקה לטיפול רופאי שיניים?

מכיוון שאנחנו לא נוהגים להתבונן בפיו של הכלב שלנו באופן קבוע, אנחנו עלולים לפספס שינויים מהותיים המעידים על הגיינת פה לקויה.

ישנם מספר סימנים המעידים על כך שהכלב (או כל חיית מחמד אחרת, כאמור) שלכם סובל מכאבי שיניים או מבעיות בשיניים ויש לקחת אותו במהירות האפשרית אל אחד הווטרינרים הקרובים ביותר.

אין צורך לציין כמובן כי יש לברר שאותם ווטרינרים, אכן מתפקדים בתור רופאי שיניים לבעלי חיים וכי הם יודעים כיצד להתמודד עם בעיית השיניים של הכלב שלכם.

להלן מספר סימפטומים עיקריים המעידים כי הכלב שלכם זקוק לטיפולם המסור של רופאי שיניים:

  • הבל פה לא נעים – הסימפטום הנפוץ ביותר הוא ריח רע היוצא מפיו של הכלב. שאריות המזון הנדבקות לשיני הכלב והחיידקים 'החוגגים' על שאריות אלו, יוצרים ריח פה לא נעים, בדיוק כפי שהיה לנו אילו לא היינו מצחצחים שיניים.
  • רגישות בפה וסביב הפה – הכלב מסמן על כאב על ידי מגע בפיו או באמצעות גירוד באזור הפה בשכיחות גבוהה.
  • ריר מוגבר – סימפטום זה מדליק נורת אזהרה אצל חיות שאינן מריירות בדרך כלל, אולם יש לשים לב גם אם כלבים המריירים באופן קבוע, מבצעים זאת בתכיפות גדולה יותר.
  • דימום מהפה או מהחניכיים – מעבר לדימום בתוך הפה, כדאי לבחון האם החניכיים נפוחות.
  • הצטברות אבנית על בסיס השן.
  • קושי באכילה או בלעיסה של מזון –  במקרים חמורים, למרות שהוא רעב, הכלב עלול להראות סימנים של חוסר תיאבון, וזאת כדי לא לחוש בכאב.

אם גיליתם אחד מהסימפטומים שהוזכרו לעיל אצל חיית המחמד שלכם, יש לגשת מיד אל רופא השיניים הווטרינר הקרוב ביותר.