רופא שיניים – לא על הפחד לבדו יחיה האדם

במאמר זה נסקור את הפחד מנקודת מבט קצת שונה, וננסה לתת למפחדים פתרון אפקטיבי ומעשי.

הכל התחיל כאן: רופאי שיניים – המיתוס ושברו

רופאי שיניים מעוררים פחד אצל ילדים רבים. כשנראה שהפחד, הנפוץ אצל הילדים, החל כשההורים אמרו לילדיהם כי אם יאכלו הרבה שוקולד, לא יצחצחו שיניים ולא ישמרו על שיניהם, אזי השיניים שלהם ילכו לאיבוד. יש הורים שמגדילים לעשות ואף מוסיפים ואומרים כי ילד שלא ישמור על שיניו יצטרך ללכת אל רופא שיניים. זה דומה להערה הידועה של אם לא תאכל אקרא לשוטר. ההערות כגון אלו מעוררות אצל הילד תחושה כאילו רופא שיניים הוא דבר מפחיד ושלילי, וגורמות לו לבנות תמונה שלמה המתארת את רופא השיניים כמפלצת או ייצור מפחיד ואת מרפאת שיניים כמקום מאיים ונוראי .

סיבות נוספות לפחד אצל ילדים

ההורים יכולים להשפיע בדרכים נוספות על האופן שבו הילד רואה רופא שיניים, למשל, כאשר ההורים עצמם מפחדים מטיפול של רופא שיניים והם מדברים על כך מול ילדיהם, או אם הורה, קרוב משפחה או חבר, מציין בקול, כי ביקר אצל רופא שיניים ועבר חוויה כואבת ולא נעימה.

איך מתגברים על הפחד?

אין ספק כי הפחד מהגעה אל רופאי שיניים מתחיל כבר מגיל הילדות. על מנת להתגבר על הפחד מטיפול רופא שיניים על ההורים להחדיר בילדיהם את הביטחון הגמור בכך שתפקידו של רופא שיניים הוא לסייע לילד, לטפל בו ולמנוע כאבים בעתיד.

ההורים יכולים לעשות זאת במספר דרכים:

  • להימנע מלהשתמש ברופאי שיניים כגורם מרתיע (כפי שהודגם לעיל).
  • לדבר על רופאי שיניים בהקשר חיובי כגון "איזה כיף לך שאתה הולך לרופא שיניים".
  • לבקר אצל רופא שיניים בגיל מוקדם ככל האפשר, על מנת שהילד יראה שהשד לא נורא כל כך.
  • לשהות עם הילד בחדר הטיפולים ולהזכיר לו כל העת שהם לצידו.
  • ללכת לטיפול אצל רופא שיניים מומחה לילדים אשר יודע כיצד להפיג את סף החרדה.
  • לא לכעוס על הילד כאשר הוא מסרב לעבור את הטיפול.
  • לשנות את לקסיקון המילים בהם משתמש ההורה, למשל, לא לומר "כואב" אלא "לא נעים", לא לומר "אל תפחד" אלא "תעזור לנו" וכן הלאה.

חשוב לציין כי הורה אשר חושש מטיפולי שיניים בעצמו, יתקשה בהרגעת הילד, לכן, על הורה כזה, בראש ובראשונה, לטפל בפחד הקיים בו עצמו, ורק לאחר מכן, מתוך אמונה שלמה, להפנות את כל המשאבים להקרנת מסר בוטח וחיובי לילד.

עוד על הפחד הקיים במבוגרים ודרכי טיפול במאמר הבא: ניתן לעיין כאן

בקרב מבוגרים התופעה של פחד מטיפולי שיניים שכיחה מאוד, במיוחד כאשר מדובר בטיפולים מורכבים, אשר דורשים התערבות כירורגית, במצבים אלו ישנם פתרונות של טיפולי שיניים בהרדמה מלאה, המאפשרים לפציינט לעבור את כל הטיפולים בהרדמה בלי להרגיש דבר ולהתעורר עם שיניים בריאות לאחר הטיפול.

אצל אנשים רבים, בין המושגים "רופא שיניים" ו"פחד" יש קשר מיסטי מיוחד, לכן, ישנם לא מעט אנשים אשר פוחדים מרופאי שיניים, לחלקם פחד עמוק עד כדי חרדה עמוקה בעלת פן פסיכולוגי, ולחלקם חשש קל עד בינוני איתו ניתן להתמודד.