ריח פה

אתם חווים ריח פה לא נעים, וגרוע מכך, הסביבה המיידית שלכם חווה את ריח הפה שלכם כמטרד. אם אתה איש עסקים אתה עשוי לאבד מכירות ולקוחות, רק כי אנשים נרתעים להיות לצידך. אתה עשוי לגלות כי גם בנות זוג פוטנציאליות מעדיפות אחרים, ואם אתה נשוי אפילו להגיע לגירושין… למה זה קורה לך?

ריח פה גרוע יכול לנבוע ממספר מקורות:

אתה לא מצחצח נכון –  צחצוח שיניים לא נכון מותיר מזון בין השיניים המזון נרקב והחיידקים המפרקים אותו משחררים ריח לא נעים. מעבר לחורים העשוייים להתפתח בשיניך, הריח הלא נעים מאד בעייתי. זה לא עניין של כמות הפעמים שאתה מצחצח ביום. זה עניין של איכות ולא כמות. לצחצח אפילו רק פעמיים בצורה נכונה, יעיל הרבה יותר מאשר מאשר לצחצח מספר פעמים בצורה לא אפקטיבית. השיננית במרפאה תשמח להדריך אותך בדרך הנכונה לביצוע צחצוח אפקטיבי, ותדריך אותך בשימוש בעזרים נוספים כמו  קיסמים וחוט דנטלי.היא עשויה להציע לך דרכי התמודדות נוספות וביעוץ עם רופא אף להפנות אותך למומחה חניכיים.

דלקת חניכיים – במהלך דלקת חניכיים החיידקים בפה שלך יוצרים את הדלקת, ושוב – מופרש ריח לא נעים. בהתאם, חשוב לעבור ניקוי אבנית אצל שיננית אחת לחצי שנה. ניקוי אבנית מונע את הופעת דלקת החניכיים ולפיכך ימנע את הופעת ריח פה.

nasal drip או בעברית: טפטוף של רוק צמיגי מהאף לגרון ולאחורי הלשון. נזלת, שמקורה יכול להיות מהתקררות, או אפילו נזלת אלרגית, מטפטפת אל הגרון שלך.  היא מתפרקת ע”י חיידקים המשחררים ריח גופריתי. חשוב להבריש גם את הלשון. קיימות מברשות יחודיות לצורך זה. בנוסף, רצוי לגרגר עם מי שטיפה. במחקרים רשמיים (CRA,2005) נמצא כי מי שטיפה של אוקסיפרש המכילים אבץ הם היעילים לזמן הרב ביותר.

פיתוח ישראלי בשם אורביטול טריפל-אקשן עושה את העבודה בצורה מוינת וניתן להשיגו בכל רשתות הפארם.

  • בעיות קיבה – חומציות יתר בקיבה וריפלוקס עשויים לגרום אף הם לבעיה של ריח פה, אולם הם נדירים ביותר כסיבה האמיתית לריח פה.
  • הרגלי אכילה ושתיה לא נכונים – כאשר אתה רעב, הגוך שךלך  משחרר חומרים נדיפים הנקראים: “קטונים”. חומרים אלו בעלי ריח המזכיר קצת אצטון. הקפדה על אכילה מסודרת מספר פעמים ביום, כל מספר שעות ולאו דווקא 3 פעמים ביום בלבד, כמו גם הקפדה על שתיית מים יעזרו מאד למיגור התופעה.
  1. צריכה מוגברת של אלכוהול ו/או טבק  גורמת לרקמות שלך לחלות, ואז יש יותר סיכוי להתפתחות בעיה של ריח פה. עישון גורם להופעת ריח פה “מעושן”, ומוביל גם להתפתחות מחלות חניכיים שלהן ריח משל עצמן.
  2. יובש פה עשוי לנבוע מתרופות, או ממצבים רפואיים אחרים. כאשר הפה יבש, מתפתחות דלקות חניכיים, ושוב יש יותר סיכוי לבעיית ריח פה.

חשוב להתייעץ עם רופא שיניים. נושא ריח הפה נמצא בחזית המחקר ופתרונות חדשים צצים חדשות לבקרים. כדאי גם לקרוא את חוברת ההסברה באתרנו.

במקרה של ריח או טעם לא נעים מאזור המכיל שתלים יש לפנות בדחיפות אל רופא שיניים.