המדריך לביצוע השתלות שיניים

שתלים דנטליים נמצאים בשימוש כמה עשרות שנים.למעשה המצאת שתלים נעשתה עוד בשנות הארבעים, אולם הם נכנסו לשימוש פופולרי יותר בישראל בתחילת שנות השמונים.

בשנים האחרונות קיים הד תקשורתי ופרסומים רבים -ועם העלייה במודעות הציבור, נכנס הנושא של השתלת שיניים לסדר היום ביתר שאת, ושימוש בשתלים הפך עניין בשגרה.

השימוש בטיפול שתלים באמצעות השתלות שיניים נעשה בעיקר כאשר יש חוסר שיניים חלקי או מלא. שתלים הם למעשה דיבלים עם הברגה חיצונית ופנימית כאחד (ישנם גם שתלים ללא הברגה חיצונית).

השתלות שיניים לשיקום חוסר שיניים חלקי

בתהליך של השתלות שיניים מבוצעים קידוחים בעצם אליהם מחדירים שתלים, כמו שמכניסים דיבל לקיר – ראה משמאל תמונה 1.

לאחר תקופת הקליטה (שתלים נקלטים בדרך כלל אחרי 3 חודשים בלסת תחתונה או שישה חודשים בלסת עליונה) עוברים שתלים חשיפה ומונחת עליהם כיפת ריפוי.
לאחר מספר שבועות מרגע החשיפה, כיפת הריפוי מוחלפת במבנה המוברג לתוך אותם שתלים – ראה משמאל תמונה 2.

לאחר עיצוב המבנה באופן אופטימלי, מדביקים על שתלים את כתרי החרסינה – ראה משמאל תמונה 3.
טיפול שתלים

 

 

ניתן להציץ גם בסרטון הבא בו מודגמת השתלת שיניים עם כיפת ריפוי בלשב אחד. תהליך הידוע בכינוי: one stage.

שיקום באמצעות השתלות שיניים – גשר חרסינה מעל שתלים דנטליים

כאשר חסרות מספר שיניים, ניתן לשקם מעל שתלים באמצעות מספר כתרי חרסינה (גשר) או תותבת נשלפת.
דוגמה לגשר חרסינה מעל שני שתלים בתמונות למטה (מימין לשמאל):

המחשה לחוסר שיניים טוחנות.  הברגת שתלים לעצם.            התאמת כתרים.              הדבקת כתרים

                  

 

ניתן גם לצפות בסרטון ההדגמה הבא אודות השתלות שיניים (ממליץ להנמיך רמקולים…):

הסבר על השלבים השונים המוצגים בסרטון:

שלב 1: חיבור מבנים מעל שתלים

שלב 2: מידה ראשונית למעבדה

שלב 3+5: העברת הנתונים למודל גבס במעבדה

שלב 8: ביצוע מסגרת שעווה לפני יציקת שלד הגשר ממתכת.

שלב 9: יציקת תבנית השעווה והפיכתה לשלד מתכת במעבדה שיבדק בפה המטופל.

שלב 10: ציפוי שלד המתכת בחרסינה והדבקת הגשר המושלם לפה.

שיקום פה באמצעות תותבת על מצמדים

לאחר מספר שבועות מרגע החשיפה מוחלפת כיפת הריפוי במצמד כדורי (מעין סוגר תיק-תק) ועליו מוצמדת תותבת נשלפת. החיבור מביא לעיגון מצוין של אותה תותבת על גבי שתלים. ישנם מחקרים הממליצים על שני שתלים בלבד, אולם רופאים רבים מצאו מנסיונם הקליני כי עדיף לחלק את העומס היחסי שמופעל על שתלים אלה, ולפיכך ממליצים לעגן את התותבת על יותר משני שתלים. רצוי 4-6 שתלים.
קרא עוד על השתלות שיניים ביום אחד

סיכויי ההצלחה בביצוע שתלים דנטליים

מרבית המחקרים היום מצביעים על סיכויי הצלחה של 95%- 98% בטיפול השתלות שיניים. עם זאת, הסיכויים יורדים באופן יחסי ככל שהאדם מעשן יותר, צורך יותר אלכוהול או לוקה בסכרת. עם זאת, גם במקרים אלו עדיין יש סיכויי הצלחה גבוהים לביצוע השתלות שיניים. סיכויי ההצלחה הינם גם פונקציה של איכות העצם התומכת, עוביה וגבהה. רופא שיניים יעשה שימוש בצילומים על מנת להעריך את סיכוייך הספציפיים.

הסיכונים בביצוע שתלים

כתבות רבות שפורסמו בעיתונים מזהירות מפני ביצוע השתלות שיניים ע”י אנשים שאינם מוסמכים לכך או ללא ביצוע צילומים מתאימים (בדרך כלל רצוי לבצע צילום C.T. או דיגיטום). הסיבה לכך נעוצה בקרבה של מבנים רגישים לאיזורי ההשתלה. בלסת תחתונה עוברת תעלה המכילה את העצב האינפרא-אלביאולרי. עצב זה מספק את התחושה באזור השיניים התחתונות ובשפה הקדמית. פגיעה בו תביא לאיבוד תחושה באזורים אלו.
בלסת עליונה נמצאים חללי אויר הנקראים הסינוס המקסילרי. פגיעה בסינוס עשויה להוביל לבעיות באזור מערות האף ואחרות. חשוב מאד שהרופא המטפל יהיה מיומן בביצוע טיפול שתלים, עבר הכשרה, ויעשה שימוש בצילומים כמוזכר כדי לקבוע את סיכויי הצלחת טיפול השתלת שיניים.
בעבר היה ביצוע השתלות שיניים נחלתם של מומחי פה ולסת ומומחי חניכיים בלבד. היום יכול כל רופא שעבר הכשרה לבצע את הטיפול הנ”ל.
במידה והצילומים יעידו על אפשרות של פגיעה במבנים שצוינו, חייב הרופא להזהיר את המטופל, ולשקול ביחד עימו אם כדאי לחפש אלטרנטיבה טיפולית אחרת.

סוגים שונים של שתלים דנטליים

קיים מספר רב של יצרני שתלים בשוק. לכל אחד מהם פטנטים יחודיים האמורים לשפר את סיכויי ההצלחה של טיפולי השתלות שיניים. מרבית השתלים הם בעלי הברגה חיצונית – אולם קיימים שתלים שאחיזתם היא באמצעות חיכוך.
שתלים מוברגים עשויים להיות מצופים בחומרים יחודיים המעודדים את העצם לקלוט את אותם שתלים, או שלא להיות מצופים. ההברגה יכולה להיות יחודית או סטנדרטית. שתלים יכולים להיות בעלי מבנה צילנדרי או עם בעלי התכנסות קונית, וכן הלאה.
על מנת לקבל החלטה לגבי סוגי שתלים בהם יעשה שימוש כדאי להתייעץ עם רופא שיניים שיעשה את הטיפול. כל השתלים עשויים מטיטניום, שהיא מתכת אצילה שלא מגיבה עם הפה.
קשה למצוא עדיפות בולטת חד-משמעית מבחינת אחוז ההצלחה בין שתלים תוצרת הארץ לבין המיובאים מחו”ל. קיימות שיטות ביצוע שונות, למשל שיטת אול און פור בה ממליצים הממציאים על שימוש בשתלים מסוימים, אולם ניתן בקלות לבצען גם עם שתלים מחברות אחרות.

עלות טיפולי שתלים דנטליים

עלות ביצוע השתל עצמו (לא כולל השיקום מעליו) מושפעת מהמיומנות של רופא השיניים (מומחה יבקש יותר מאשר רופא שיניים כללי) סוג השתל, ומורכבות המקרה.
עלות ממוצעת פר שתל בקופות החולים נעה היום סביב 2500 ש”ח ונעשה בדרך כלל שימוש בשתלים תוצרת הארץ. רופא שיניים פרטי עשוי לבקש יותר או פחות. מחיר זה אינו כולל את עלות השיקום מעל שתלים. שיקום פירושו מבנים, כתרים או תותבות.

המאמר נכתב ע”י דר’ מאיר אבירם מנהל מרפאות השיניים ‘טיפול בחיוך’ בראשון לציון וגם מרפאת שיניים ‘טיפול בחיוך’ ברמת גן